Ballina Aktualitet Zyrtarja e Ramës apel të fortë socialistëve pas fjalimit të Bushatit: “Zgjohuni...

Zyrtarja e Ramës apel të fortë socialistëve pas fjalimit të Bushatit: “Zgjohuni ka ende shpresë”!

‘Zgjohuni socialistë’, ky ishte apeli që ish-zëvendësministrja e Financave, Irena Beqiraj, ju ka bërë socialistëve të ndershëm pas fjalimit të ish-ministërit të Jashtëm, Ditmir Bushati, në sallën e parlamentit.
Në reagimin e saj Beqairaj shkruan se për socialistët ka ende shpresë, dhe se vendi nuk ka nëvojë për batuta të sforcuara dhe pa kripë.
Postimi i Beqirajt
Nese ne nje tavoline te gjithe mendojne njesoj asnje nuk eshte duke menduar gjate!!!!
Fjalimi i Ditmir Bushatit sot ne Parlament ishte nje drite per shpresen e ekzistences se mendimit ndryshe, nje thirrje per ti vendosur gishtin kokes. Asnjehere nuk eshte vone.
Shumekush perciptazi, I zene ne kurthin e mentalitetin ” o me ne o kundra nesh” mund ta shikoje si kundervenije karshi Lidershipit. Ne fakt eshte nje sherbim i bere me guxim jo vetem Partise Socialiste e Lidershipit te saj, por Popullit Shqiptar.
Zgjohuni socialiste !!!!! Ky vend nuk ka nevoje per shkembime batutash , pa kripe e te sforcuara, me deputetet opozitare te ardhur prej procedures por jo prej demokracise , te cileve zeri u dridhet e nuk rrine dot as drejt ne foltore kur kuvendojne, duke te kujtuar me se shumtii nxenesit e dobet para mesuesit.

A nuk jeni lodhur duke perseritur mekanikisht fjali pa kuptim e klishe si : ulemi per djalog por jo per negociate ? Po a nuk me thoni , cili eshte precedenti i rezikshem i cili nuk duhet te ndodh se ndryshe ndodh katastrofa me demokracine ?
Po si ka mundesi qe rrini neper karrike duartrokisni edhe nuk mendoni qe edhe pse eshte teresisht fajtore, opozita qe ka lene shtepine si nje bashkudhetare e keqe , ju serisht nuk mund te largoheni nga detyrimi per te gjetur zgjidhje urgjente per te miren e familjes tone te perbashket , Shqiperise.
Ditmiri tregoi sot se mendon ndryshe , kursesi qe eshte kundra nje individi, qofte ky edhe lideri i partise . Ditmiri percolli mendimin e shume shqiptareve me mendje te ftohte e dy pare tru ne koke qe kemi nevoje per zgjidhje e jo per karshillek, retorike , shaka qe nuk bejne me kerkend per te qeshur, perkundrazi trishtojne.
Nuk jemi pa zgjidhje , nese mesojme te degjojme edhe pranojme mendimin ndryshe.
Sot në Kuvend ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, në fjalën e tij sot kritikoi politikën shqiptare duke thënë se duhet të bashkohet për të mirën e qytetarëve. Sipas tij të gjthë duhet të lënë mënjanë inatet dhe të marrim shembullin e Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë.

Exit mobile version