Limonadë shafrani për të luftuar stresin dhe depresionin

Shafrani është bimë e cila është përdorur në mjekësinë tradicionale kineze dhe atë Ayurvedic me shekuj të tërë, ndërkaq edhe shkenca e sotme e dëshmon se është një prej ilaçeve më të fuqishme natyrale.

Vetitë e veta të forta mjekësore mund të përdoren për trajtimin e shumë problemeve shëndetësore, duke përfshirë aneminë, kancerin, sëmundjen e Alzheimerit, gurët në fshikëz, gripin, aneminë, diabetin, diarrenë, hemorroidet, inflamacionin e nyejve, osteoartritin, bronkitin, sëmundjet e transmetueshme seksualisht, arterosklerozën, etj.

Përveç kësaj, shafrani është dëshmuar shkencërisht se e përmirëson shëndetin mendor, pasi që përbërësi i vet kryesor, curcumini, e përmirëson disponimin, e largon stresin dhe e trajton depresionin.

Ekspertët e mjekësisë alternative thonë se ju mund ta bëni vet një limonadë shafrani në shtëpi në mënyrë që ta ulni stresin dhe ta trajtoni ankthin.

Përbërësit:
– Katër lugë gjelle rrënjë e freskët shafrani
– Gjysmë gote lëng të freskët limoni
– Pesë gota ujë
– Tri lugë gjelle mjaltë
– Dy lugë çaji xhenxhefil

Instruksionet:
Vlojeni ujin, përzijeni xhenxhefilin dhe shafranin në një kavanoz qelqi, ndërkaq hidhjani sipër ujin e vluar pastaj. Lëreni ashtu për pak minuta dhe shtojani mjaltën. Përzijeni produktin dhe pastaj shtojeni lëngun e limonit.
Lëreni të ftohet dhe pastaj shijojeni pijen.