20 forca të RENEA-s rrëmbejnë dhe arrestojnë organizatorin e protestës te Unaza e Re

20 forca speciale ma maska arrestuan Dorian Protoduarin, një nga organizatorët më në zë të protestës te Unaza e Re. Ai u arrestua nga forcat RENEA menjëherë sapo zbriti nga autobuzi në afërsi të shtëpisë së tij pasi përfundoi protesta e mbajtur nga opozita përballë Parlamentit.
Protoduari është arrestuar nga policë të maskuar të cilët e kanë futur në furgon me forcë siç shihet edhe nga pamjet.
Kujtojmë që më herët policia ka shoqëruar edhe gjashtë protestues të tjerë të cilët morën pjesë në protestën e opozitës. Protoduari ka qenë një nga protestuesit më aktivë në protestën e Unazës së Re të cilët kanë rreth 4 muaj që protestojnë për të mbrojtur shtëpitë e tyre që parashikohen të shemben pasi preken nga ndërtimi i Unazës së Re.
Protoduari u shoqërua në Polici nën masa të forta sigurie për disatën herë.
Familjarë të Protoduarit thanë se ai po mbahet në Drejtorinë e Policisë Tiranë. Aty në këtë moment ndodhen edhe ish-deputetë të Partisë Demokratike të cilët kërkojnë lirimin e tij si edhe familjarë.

dosjan protoduari