Ndizet revolta te Unaza e Re, protestuesit mesazh Ramës dhe Lleshit: Zjarrit do t’i përgjigjemi me zjarr!…

Unaza e Re sonte ishte më e revoltuar se kurrë ndaj qeverisë dhe Kryeministrit Rama, sidomos pas informacioneve për planet e policisë për të ndërhyrë me forcë ndaj tyre.
Banorët e kësaj zone të Tiranës, fajësojnë Edi Ramën për tentativën e prishjes së shtëpive të tyre nga njëra anë, por edhe për njoftimet e fundit sipas të cilave qeveria kërkon të përdorë forcën ndaj tyre.
Të pranishëm në këto momente në mbështetje të protestuesve të Unazës së Re, janë edhe shumë ish-deputetë të Partisë Demokratike dhe LSI-së.
Banorët kanë bllokuar rrugën, ndërsa policia e shumtë në numër u tërhoq pas prezencës së lartë të opozitës dhe qytetarëve.
Ish-deputeti demokrat, Klevis Balliu falenderoi të gjithë qytetarët që i janë bashkuar këtë mbrëmje protestës së banorëve të Unazës së Re.
“Ju falenderoj të dashur qytetarë të Tiranës për këtë mbështje. Këtu ishin mbledhur me qindra policë, por u larguan sepse nuk përballen dot me sovranin. Të gjithë bashkë nesër le të jemi te Parlamenti.
I bëj thirrje Gjeneralit të Qeverisë së vdekur që zjarrit do t’i përgjigjemi me zjarr kudo që të ndodhet. I bëj thirrje të gjithë qytetarëve, për t’ia kthyer parlamentin e grabitur nga Rama qytetarëve. Koha e bandave ka mbaruar. Edi Rama hapi sytë se popullin e ke në rrugë, do të të tërheqin zvarrë”.

Në fjalën e tij ish-deputeti I LSI-së, Endrit Brahimllari tha se qytetarët i janë bashkuar sonte protestës, pasi ata e kuptojnë që kanë të bëjnë me një kauzë të drejtë.
“Sot e shikoni që jeni shumë më shumë, sepse qytetarët e Tiranës i janë afruar kauzës së tyre sepse ata besojnë se është një kauzë e drejtë që ka të bëjë më pronën që është gjëja më e shtrenjtë që ka një individ. Sot ka një paradoks. Sandër Lleshaj urdhëron të dhunojë banorët, ndërkohë që ata ata që u kapën me presh në dorë, Edi Rama, Gjiknuri, Qendro, janë të lirë dhe nuk kanë asnjë presion, kurse Edi Rama fut në burg banorët që janë të varfër. Ndaj kauza juaj është e drejtë ndaj jeni të shumtë të numër. Kjo tregon që banorët e Unazës janë në të drejtën e tyre, Ne nuk mund të qëndrojmë më në një parlament të kriminalizuar”, tha Brahimllari.

unaza 3

unazaaaaa