Tension në Fier, Garda dhe RENEA nuk lejojnë protestuesit t’i afrohen sheshit ku ndodhet Rama

Tension mes protestuesve dhe forcave të Policisë, Gardës dhe forcave RENEA të ardhura nga Tirana për të ruajtur Ramën. Ish-deputeti i Fierit Luan Baçi u ka barë thirrje policisë që te lejonte qytetarët që të zhvillonin protesten e tyre në mënyrë paqësore
Ai u ka bërë thirrje të lirojnë rrugën duke shpjeguar se qytetarët nuk janë të dhunshëm por paqësorë
Protestuat kane pankrat ku shkruhet “Rama Ik”!
Kreu i qeversië ka shkura në Fier me rastin e 8 marsit. Protestuesit janë 500 metra larg vend takimit të kreut të qeverisë.
Edhe pakme heret një grup banorësh të ndihmuar edhe nga Partia Demokratike, dolën në protestë dhe i bënë thirrje kryeministrit të kthehej nga drejtimi që kishte ardhur.
Protesta u zhvillua në rrugën që lidh Fierin me Roskovecin me thirrjet “Rama Ik” dhe “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”.

pol