Sot dita e mësuesit, Berisha: Paguhen 12% më pak se 6 vite më parë

Ish-Kryeministri Berisha ka përshëndetur mësuesit për ditën e 7 Marsit, ndërsa ka kujtuar problematikën e arsimtarëve, të cilët sot paguhen 12% më pas se 6 vite më parë, ndrësa buxheti për arsimin është përgjysmuar dhe janë mbyllur 220 shkolla.
Postimi i plotë i Berishës
Miq, sot eshte nje rast per t’u perkulur me nderimin me te veçante dhe shprehur mirenjohjen e pakufishme ndaj mesueseve dhe mesuesve tane, ketyre misionareve te dijes, edukates dhe qyteterimit. Le t’ju urojme ne atyre suksese gjithnje dhe me te medha ne misionin e tyre fisnik.
Por sot eshte nje rast per te denoncuar qendrimin shkaterrues, çnjerezor te Edvinit dhe narkoshtetit te regjimit te tij kakistokratik ndaj mesuesve, nxenesve, shkolles dhe sistemit arsimor.
Sot mesuesit jane te braktisurit e narkoshtetit. Ata marrin si rroge mujore 12% me pak se 6 vite me pare, nuk ju paguhet transporti dhe mesuesit e vertet jane zevendesuar nga miltante te partise se krimit.
Me dramatike eshte gjendja e nxenesve te shkollave tona. Narkoshteti u ofron sot femijeve te Shqiperise si ushqim te premtuar helmet qe shkaterrojne shendetin dhe jeten e tyre, kokainen, heroinen, kanabisin, perdhunimet dhe prostitucionin e mbuluar nga shteti.
Kurse shkollat dhe sistemi arsimor ecin drejt shkaterrimit te vertet, buxheti per arsimin ne keto 6 vite u pergjysmua dhe vidhet e shperdorohet masivisht nga narkozyrtaret. Vetem kete vit jane mbyllur 220 shkolla filore dhe 9 vjeçare. Gjendja katastrofale e arsimit ne Shqiperi eshte nje sirene tjeter alarmi thirrje per çdo mesues, nxenes, prind dhe qytetar te ketij vendi per te shporrur nje dite e me pare narkoshtetin e Edvin Kristaq Rames dhe regjimin e tij te kakistokracise! sb