Ballina Aktualitet Minatorët e Fushë Arrësit në protestë: Firma e qeverisë na la 6...

Minatorët e Fushë Arrësit në protestë: Firma e qeverisë na la 6 muaj pa rroga, ka garancinë e Taulant Ballës

Minatorët e Munellës në Pukë kanë dalë në protestë pasi sipas tyre, prej 6 muajsh nuk kanë marrë rrogat dhe për këtë ata fajësojnë kompaninë
Një minator i kësaj miniere e ka denoncuar rastin tek ish-kryeministri, Sali Berisha i cili e ka publikuar mesazhin e tij në rrjetet sociale përkrah të cilit shkruan: “Minatorët e Fushë Arrësit në protestë.
Ata u mashtruan nga firma e qeverisë dhe janë lënë muaj të tërë pa rroga”.
Sipas minatorit, ata janë mashtruar nga kompania “RT Minerals” që, sipas tyre ka garancinë e Taulant Ballës. “Punëtorët e kësaj miniere janë prej një muaji në protestë dhe askush nuk po ju jep zgjidhje”, shkruan minatori.
Statusi i plotë i ish-Kryeministrit Berisha
Minatoret e Fushe Arresit ne proteste.
Ata u mashtruan nga firma e qeverise dhe jane lene muaj te tere pa rroga.
Lexoni mesazhin dhe shikoni videon e minatorit dixhital. sb
Prsh doktor Berisha.
Une qe po ju shkruaj jam nje minator nga puka.
Ne minieren e munelles puke dhe fabrikes e pasurimit bakrrit ne fush arres punonin 300 puntore deri ne vitin 2016,te cilet u hodhen ne rruge nga kjo qeveri.
Ne vitit 2018 nje kompani nga Elbasani “RT Minerals”e mbeshtetur nga Taulant Balla filloi pune.Garancine ja dha Taulanti pasi nuk paguan taksa ne shtet as bashki dhe as rrogat e puntorve.
Puntoret kan 6 muaj pa marre rrogat asnje zgjidhje nga askush.
Kemi me muaj qe jemi ne protest.
Ky shtet zdo tia die qe ekzistojne kund puntore pasi zhfrytzohen nga Taulant Balla i fshehur pas kompanise.”RT Minerals”

Exit mobile version