Protesta deri në largimin e Ramës për zgjedhje të lira

Nga Naim HASANI

Opozita shqiptare e ka bere shume të qarte. Nuk do të kete zgjedhje në Shqiperi me Edvin Ramen dhe “Rilindasit” e tij.
Protestat paqesore dhe demokratike të opozitës do të vazhdojnë deri në doreheqjen e qeverise Rama dhe krijimin e nje qeverie teknike me baze të gjere, qe do të pergatise vendin për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të lira e të ndershme, pa influencen e bandave rilindase qe jane pergatitur të blejne zgjedhjet e ardhshme me parate e droges dhe krimit qe ka mberthyer Shqiperine.
Keto kushte janë të panegociueshme. Nuk mund të pranohet nga nderkombëtarët ajo qe ata nuk pranojnë për vendet e tyre.
Pretendimi se protestat dhe aksioni politik i opozites ndikojne negativisht për hapjen e negociatave për antaresim në BE, jane veçse nje alebi e Rilindjes për të mbuluar gjendjen mjerane ne të cilën ndollet sot Shqiperia si rezultat i qeverisjes 6 vjeçare nga krimi dhe kriminelët.
Fatkeqësi për popullin shqiptar është largimi masiv nga trojet shekullore, si rezultat direkt i vrasjes se shpresës dhe mungeses totale të perspectives ekonomike dhe politike.

Rama Dade