Fox-News publikon foton e telave me gjemba të Parlamentit: Kërkohet dorëheqja e qeverisë

Mbështetësit e opozitës shqiptare kanë rrethuan ndërtesën e Parlamentit dhe kërkuan që qeveria të japë dorëheqjen, duke deklaruar se ajo është e korruptuar dhe ka lidhje me krimin e organizuar.
Qindra policë dhe rrethuan me tela me gjemba ndërtesën e parlamentit në qendër të Tiranës, kryeqytetin, nga protestuesit dhe seanca e parlamentit të së enjtes, e cila u anullua.
Ligjbërësit e opozitës, të udhëhequr nga Partia Demokratike e qendrës së djathtë të Lulzim Bashës kanë nënshkruar letra të dorëheqjes nga mandati i deputetit të parlamentit dhe kërkojnë zgjedhje të parakohshme.
Deklarata e Ambasadës së SHBA në Tiranë u bëri thirrje mbështetësve të opozitës “që të ushtrojnë në mënyrë paqësore të drejtën e tyre të protestave dhe të refuzojnë dhunën” ndërsa nga qeveri kërkoi “të praktikojnë përmbajtje”.
Në tubimin e javës së kaluar, protestuesit u ndalën para zyrë së kryeministrit socialist Edi Rama. Policia përdori gaz lotsjellës për t’i mbajtur ata larg.

“Fox-News”