Aleatët i bashkohen Bashës: “Do t’i djegim mandatet”

Aleatët e Partisë Demokratike, Dule, Shehi, Duka janë shprehur pro vendimit dhe kanë votuar unanimisht për të djegur mandatet e deputetëve në Parlament. Kryetari i PR-së, Fatmir Mediu tha sot zëri i deputetëve të opozitës do të jetë sëbashku me qytetarët në shesh dhe jo më në parlament. Ai tha se vendimi i u mor me unanimitet. “Djegia e mandateve është vendim i gjithë deputetëve. Zëri që do të mungojë në Kuvendin e Shqipërisë do të jetë një zë që do të jetë me qytetarët shqiptarë” tha Mediu. “Opozita është në kushte e realizimit të misionit të saj. Misioni është i vështirë dhe i rëndë dhe kërkon mbështetje më shumë se kurrë të qytetarëve. Kërkohet mbështetje e gjithë atyre që janë të mashtruar dhe të poshtëruar nga Edi Rama dhe Rilindja”, shtoi Dule.
“Sa kohë të jetë Rama aty do na shihni bashkë. Po nuk qe ai aty edhe mund të shihni ndonjë gjë ndryshe”, tha Shehi para gazetareve.
Ndërkohë që Lulzim Basha pë ta joshur shtoi:“Edhe kur të largohet ai, bashkë do jemi”.
Vetëm LSI megjithëse burime pranë saj e kanë konfirmuar djegjen e mandateve nuk ka dalë me një prononcim zyrtar.
Mbedhja që do ta zyrtarizojë qëndrimi përfundimtar të partive të vogla të opozitës u mbajt sot në ora 15 00.