Ballina Aktualitet “Habilajt” në Gjykatë!

“Habilajt” në Gjykatë!

Përfundojnë hetimet dhe dërgohet në gjykatë dosja për dosjen ‘Habilaj’.
Ndërsa ende nuk dihet fati i dosjes ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.
Burime thonë se prokuroria do të kërkojnë sërish afate të reja për hetimin ndaj tij, ndërsa pjesëtarët e tjerë të grupit ‘Habilaj’ do të përballen me akuzat ndaj tyre në gjykatë.
9 të pandehurit, Mojsi Habilaj, Florjan Habilaj Armando Kocerri, Fatmir Minaj, Nezar seiti, Sabaudin Cela, Tigrens Mezuaraj, Maridjan Sulaj Armando Sulaj kanë përfunduar në Gjykatën e Krimeve të Rënda.
Disa prej të akuzuarve ndodhen në Itali e disa në Shqipëri.
Ata akuzohen për disa vepra të rënda penale, si krijim dhe drejtim të organizatës kriminale, trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike etj.

Exit mobile version