Ballina Aktualitet Reagimi i qytetarëve në televizion: Të ngrihet i gjithë populli, Rama i...

Reagimi i qytetarëve në televizion: Të ngrihet i gjithë populli, Rama i urren shqiptarët

Protesta e studentëve vijon të jetë në fokus të vëmendjes dhe komenteve të qytetarëve. Edhe mëngjesin e sotëm qytetarë të ndryshëm kanë telefonuar në emisionin ‘Koha për t’u zgjuar’ të Bashkim Hoxhës në Neës24 dhe kane shprehur mbështetjen për studentët.
Qytetarët thonë se duhet të ngrihet gjithë populli në protestë, pasi janë rritur taksat, ndërsa ka nga ata që thonë se Rama nuk plotëson kërkesat sepse nuk është shqiptar dhe i urren shqiptarët. Përveç çështjes së studenteve, disa qytetarë kanë treguar edhe problemet e tyre të ndryshme për të cilat kërkojnë zgjidhje.
REAGIMET:
Qytetari 1: Flas nga Dumreja dhe jam në solidaritet me studentët.
Qytetari 2: Unë desha të bëj publike dy problem. Ne na shkatërruan me këto dokumentet e invalidëve sepse duan çdo vit të njëjtat dokumente. Na sorollasin zyrë më zyrë. E dyta, a do ketë mëshirë për ne që jemi në pikë të fundit. A do ketë mundësi qeveria për të na rritur pagesën. Mua më shkojnë 450 mijë lekë ilaçet?
Qytetari 3: Flas nga rrethi i Lezhës. Kemi 5 muaj që nuk vijnë elektricistët në lagjen tonë dhe i fusin aforfe gjithë lagjes. Ne jemi dy pensionistë. Kemi shkuar jemi ankuar, por askush nuk merr masat.
Qytetar 4: Kam një hall familjar. Më është ndërprerë pensioni i gruas dhe nuk gjej zgjidhje. Nuk më japin asnjë shpjegim. Ata thonë ke bashkëpunuar me atë zonjën qe punon aty, por unë s’kam lidhje.
Qytetar 5: Të ngrihet gjithë populli sepse nuk janë vetëm kërkesat e studenteve, por rritja e taksave. Rritja e energjisë, e ujit, abonesë etj. Punë nuk ka dhe ky popull duhet të ngrihet që të mos shkelet me këmbë.
Qytetar 6: Po pse nuk u plotëson kushtet ky kryeministri këtyre studentëve se nuk janë serbë. I lë në të ftohtë aty. Rama nuk është shqiptar dhe i urren shqiptarët. Po të mos kishte urrejtje nuk i çonte në këtë pikë. Rama nuk është shqiptar.
Qytetar 7: Spitalet janë përtokë. Jam nga Divjaka dhe poliklinika këtu nuk bën dot një serum. Është një problem shqetësues.

Exit mobile version