“Kryeministër racist, favorizon të pasurit”, nis protesta e studentëve edhe në Durrës

Studentët e universitetit “Aleksandër Moisiu” kanë dalë në protestë kundër tarifave që i konsiderojnë të larta dhe të papërballueshme për ekonomitë e familjeve të tyre.
Studentët kanë deklaruar se, arsimi nuk është biznes dhe se qeveria duhet të ndërhyrjë për të rregulluar tarifat.
Ata iu kanë bërë thirrje të gjithë studentëve t’i bashkohen protestës. “Mos na i shkatërroni ëndrrat”; “Jo favorizime për përfitime personale”; “Përgjysmim i tarifave”; “Kryeministër racist, favorizon të pasurit”, kanë qenë disa prej parullave të tyre.
Në ditën e dytë të protestës së tyre, Studentët e Universiteteve Publike protestojnë kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura.
Pas bashkimit të studenteve nga të gjithë fakultetet dhe marshimit të tyre në Bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’, studentët kanë mbërritur tek godina e Ministrisë së Arsimit. Përveç Tiranës, protestohet edhe në Universitetet e Durrësit, Elbasanit, Korçës. Në Shkodër nuk protestohet sot, por është parashikuar të protestohet nesër në orën 11:00.
Pavarësisht thirrjeve e megafon për të mos hedhur objekte në drejtim të godinës së Ministrisë, disa studentë kanë hedhur vezë dhe letra higjienike.

Studentet greviste te universitetit te Durresit blllokojne autostraden Tirane – Durres! sb

Gepostet von Sali Berisha am Donnerstag, 6. Dezember 2018

1

3