Ballina Shëndetesi Si të luftojmë fryrjen e barkut

Si të luftojmë fryrjen e barkut

Barku i fryrë? Cilat janë ushqimet që duhet të shmangim dhe cilat janë ushqimet që duhet të marrin për të qenë gjithmonë në formë?
Barku i fryrë është një çrregullim i bezdisshëm që, përveç të qenit i shëmtuar, gjithashtu ndikon në mirëqenien tuaj. Shkaqet mund të jenë të shumta: kalimtare – si një vakt shumë i rëndë – ose i lidhur me sëmundjet kronike.
Le t’i shohim së bashku dhe të zbulojmë se si mund të ndihmojë ushqimi i shëndetshëm.
Barku i fryrë: nga se varet
Ka shumë faktorë që mund të jenë në origjinë të barkut të fryrë. Një problem që shpesh nuk ka të bëjë me mbipeshën ose me indin yndyror të grumbulluar rreth barkut, por është një shenjë e ajrit në stomak e shkaktuar nga sëmundjet e traktit gastrointestinal: më së shumti është sindroma e zorrëve të irrituara.
Edhe mungesa e tolerancës ndaj laktozës dhe sëmundja celiake, ndër simptomat e tyre më të zakonshme, madje edhe ënjtja e barkut: nëse dyshoni se vuani prej tij, merrni një provë për të siguruar dhe ndryshuar dietën tuaj në përputhje me rrethanat.
Në mungesë të sëmundjeve, barku i fryrë mund të jetë një shenjë e zakoneve të këqija në tavolinë: mes tyre, tendenca për të ngrënë ushqim me bollëk, ose për të ngrënë shpejt dhe për të mos përtypur mirë, duke shkaktuar vështirësi në tretje, rëndim dhe ënjtje.
Por, edhe ushqime të caktuara mund të nxisin ënjtjen e barkut, ashtu si të tjerët mund të ndihmojnë për ta luftuar atë. Le t’i zbulojmë.

Ushqimet që e fryjnë barkun
Rregulli i parë është që të shmangim ushqimet që mezi treten si për shembull ushqimet yndyrore, por edhe ushqimet ose pijet që janë veçanërisht të nxehta ose të ftohta.
Nëse qëllimi është një bark të sheshtë shmang edhe pije të gazuara, lëngje frutash, ëmbëlsirat, disa perime të tilla si brokoli, spinaq, marule, lakër, presh, panxhar, qepë, patëllxhan, gështenja dhe fruta të thata, të cilat tentojnë të fermentohen me lehtësi të madhe dhe prandaj prodhojnë ajër. Kjo këshillë është veçanërisht e vërtetë për ata që vuajnë nga sindroma e zorrëve të irrituara, të cilët gjithashtu duhet të shmangin bishtajoret, patatet, djathin e freskët dhe qumështin.
Ky ushqim është akuzuar shpesh për të qenë shkaku kryesor i ënjtjes abdominale, në fakt tretshmëria e qumështit lidhet me ndjeshmërinë individuale, laktozën ose përqindjen e yndyrës që përmban. Eliminimi i plotë i qumështit nga dieta ditore u rekomandohet vetëm atyre që kanë probleme reale të jotolerancës ndaj këtij ushqimi ose, në fakt, vuajnë nga sëmundje që mund të shkaktojnë çrregullime.
Ushqime kundër ënjtjes
Nëse disa ushqime kanë fuqinë për t’ju bërë të ndiheni të fryrë në një kohë të shkurtër, të tjerët duhet të konsiderohen si deflacion i vërtetë i barkut.
Shpargu, për shembull, ka veti diuretike të pabesueshme: futini ato në dietën tuaj dhe do të keni rezultate të menjëhershme. Edhe një sallatë e pasur me kastravec ka vetinë e pastrimit dhe do t’ju ndihmojë të eliminoni toksinat dhe mbeturinat.
Ka ushqime të pasura me kripë, të tilla si parmixhana, harengë, të cilat mund të bëjnë që stomaku juaj të mbushet, sepse ato shkaktojnë mbajtjen e ujit. Nëse nuk mund t’i shmangni ato, sepse ndoshta jeni të ftuar në një darkë, mund të hani një banane për të zvogëluar efektet në stomakun tuaj. Cili është truku? Banania, ashtu si të gjitha ushqimet e pasura me kalium, ndihmon në uljen e nivelit të natriumit në trup dhe në këtë mënyrë lehtëson kullimin.
Dhe për të qëndruar gjithmonë të hidratuar pini shumë ujë, pasi është numri një edhe për të luftuar fryrjen e barkut!
Mëngjesi me një kos grek, i pasur me proteina dhe fermentime laktike, është një ndihmë e madhe për të lehtësuar tranzitin e zorrëve dhe rrjedhimisht keni një stomak të sheshtë.
Si një alternativë për shalqi, ju mund të zgjidhni rrushin e kuq, në gjendje që të zvogëlojë gazin e barkut dhe të shuajë ndjenjën e urisë.
Ndërkohë, nëse jeni të ftuar për një aperitiv, përpiquni të shmangni pijet e gazuara dhe alkoolike dhe të zgjidhni çaj ose kafe të ftohtë, ose ndoshta një përzierje frutash dhe perimesh.

Exit mobile version