Thirrjet e protestuesve: “O Erion, o legen”, Çollaku thirrje Veliajt: Kërko falje!

Protestës së banorëve të Unazës së Re para Bashkisë perveç deputetëve teë opozitës, sot i janë bashkuar edhe këshilltarët e opozitës në Bashkinë e Tiranës. Ashtu siç u bë e ditur edhe dje, këshilltarët e djathtë në Bashkinë e Tiranës kanë bojkotuar mbledhjen e Këshillit Bashkiak në një akt proteste kundër sjelljes denigruese ndaj qytetarëve nga Erjon Veliaj.
Kryetari i këshilltarëve demokratë Kreshnik Çollaku në një prononcim për gazetarin e ‘Neës24’ Erjon Skëndaj sulmoi ashpër kryebashkiakun Erion Veliaj lidhur me deklaratën e këtij të fundit për deputetët e PD-së që i quajti shpellarë. Ai tha se Veliaj minimailisht duhet të kërkojë falje, dhe jo të tërhiqet nga deklarata e tij.
“Nuk kemi asnjë informacion për shtyrjen. Por ne jemi një vendim të përbashkët, në mbështetje të kësaj proteste. Por sidomos për shkak të aktit dhe sjelljes së paprecedente që Veliaj fyeu qytetarët. Ne kemi një vendim të përbashkët për të bojkotuar mbledhjen. Fjala e tij është një lëpirje e asaj që tha. Më dinjitoze është që ai të kërkojë falje. Është e paprecedentë se si qeveri apo trajton këta njerëz. Këta të njerëz të dëmshpërblehen, nuk janë shpellarë, janë punëtorë. Me taksat e tyre u mbollën pemët, u ndërtuar shtëpinë.
Është e turpshme që qytetarët të trajtohen me term shpellarë. Ky po vret qytetarinë e qytetit. Sot jemi para një dramë njerëzore, këto njerëz të nëpërkëmbur. Njerëz që pavarësisht se u cënohet jeta e tyre ata protestojnë në mënyrë të qytetare. Protesta do vazhdojë edhe sot. Këta të njerëz të dëmshpërblehen, nuk janë shpellarë, janë punëtorë. Me taksat e tyre u mbollën pemët, u ndërtuar shtëpinë. Njerëz që pavarësisht se u cënohet jeta e tyre ata protestojnë në mënyrë të qytetare. Protesta do vazhdojë edhe brenda bashkisë. Këshilli bashkiak është sot këtu. Sot këshilli bashkiak është këtu nuk është brenda mure ve të bashkisë”, tha Çollaku.