“Shtëpia jonë është jeta jonë”, protestuesit paralajmërojnë Ramën dhe Veliajn

Qindra banorë të Unazës së re, që Edi Rama dhe Erion Veliajn duan t’ju shkatërrojnë shtëpitë, kanë dalë sërish në protestë.
Në fillim të protestës së tyre, ishte i pranishëm edhe kreu i PD-së, Lulzim Basha i cili u ka dhënë mbështetje të gjithanshme.
Në ditën e 11 të protestës, banorët e Astirit kanë bllokuar rrugën. Me pankarta në duar, me shkrime ky sulmojnë qeverinë; ‘S’jemi shpellarë, jemi qytetarë’, ‘Poshtë hajdutët’, ‘Shtëpia jonë, është jeta jonë’, banorët kanë qëndruar në rrugë, ndërsa kanë bllokuar edhe qarkullimin e mjeteve.
Siç shihet edhe përmes fotove, disa prej protestuesve kanë bllokuar me goma një prej korsive dhe u kanë vënë atyre flakën. Banorët paralajmëruan Ramën dhe Veliajn që të dëmshpërblejnë 100 përqind banesat e tyre, nëtë kuindërt ata nuk dalin nga shtëpitë e tyre.
Kreu i PD, Lulzim Basha tha se, projekti në fjalë ka 3 shkelje ligjore.

5b8d2201 8e01 4deb be98 d60a59b7f99e

4c9a4768 445d 4520 8dd0 4d1ece648eaa

0ea9632f 0541 44df 905a 99f5253c48fc

ff520fe6 677c 4fd8 8a7f 91a0585eb648