Protestuesit-Veliajt: “Do të veshim me fustan siç bëmë me Damian Gjiknurin”!

Banorët e zonës së “Astirit” te Unaza e Re vijojnë protestën kundër prishjes së banesave dhe bizneseve të tyre.
Protestën e sotme, u provokua edhe nga një “argument” më shumë, nga deklaratat fyese e kryebashkiakut ët Tiranës Erion Veliajt, ku i etiketoi protestuesit si “shpellarë”.
Gjatë protestës së sotme, një protestuese ka djegur fotografinë e kryebashkiakut, ndërsa paralajmëroi se, “Fotografinë e Erionit e dogja, nuk e dua më për kryetar bashkie, çe do, 5 vota nga shtëpia ime, dhe na nxjerr rrugëve. Do të protestojmë deri në vdekje, atje brenda le të më zërë, deri në fund”.
Një tjetër protestues i irrituar ka “kërcënuar” dhe paralajmëruar kryebashkiakun, kur u shpreh se, “Do të veshim me fustan siç bëmë me Damian Gjiknurin mbrëmë… Eja, eja këtu bashkë me ne”.
Protesta e sotme e banorëve të zonës së “Astirit” te Unaza e Re ka përfunduar pas rreth dy orësh. Banorët kanë njoftuar se protesta e radhës do të mbahet nesër neser.
Protesta e radhës nesër në orën 17:00
Ka përfunduar pas 1 orë e 40 minutash, protesta e banorëve të zonës së “Astirit” në kryeqytet të cilët kundërshtojnë prishjen e banesave dhe bizneseve të tyre, për ndërtimin e “Unazës së Madhe” pa marrë 100% dëmshpërblim për pronën e tyre.
Ndryshe nga protestat e 10 ditëve të tjera, sot situata u agravua në djegie të gomave, hedhje shashkash, thirrje kundër kryebashkiakut, e djegie të flamurit të “RILINDJE-s”, kjo pasi u ndjenë të ofenduar nga etiketimi nga Veliaj si shpellarë.

Banorët kanë njoftuar se protesta e radhës do të mbahet nesër në orën 17:00.
Kujtojmë se protestuesit ndonëse kishin paralajmëruar se protesta do të zvillohej mbrëmjen e nesërme, deklaratat e Veliajt, ku u shpreh se, “shpellarët” nuk do të mund të pengonin “Unazën e madhe”, kanë bërë që banorët të dalin në rrugë, dhe ndryshe nga ditët e tjera, i kanë vënë flakën gomave e kanë gjuajtur shashka, për të bllokuar rrugën, në shenjë proteste kundër Veliajt.
Më herët një protestuese ka djegur fotografinë e kryebashkiakut, ndërsa tha: “Fotografinë e Erionit e dogja, nuk e dua më për kryetar bashkie, çe do, 5 vota nga shtëpia ime, dhe na nxjerr rrugëve. Do të protestojmë deri në vdekje, atje brenda le të më zërë, deri në fund”.
Ndërsa një tjetër protestues i irrituar ka paralajmëruar kryebashkiakun: “Do të veshim me fustan siç bëmë me Damian Gjiknurin mbrëmë te Eni Vasili. Eja se do të vdesësh këtu bashkë me ne”.
Kujtojmë se ndonëse Bashkia është shprehur se do të garantojë një bonus qiraje për 3 vjet për banorët që preken nga ky projekt, banorët shprehen të vendosur se nuk do të lejojnë shembjen e banesave dhe bizneseve të tyre nëse nuk do të dëmshpërblehen për 100% të vlerës.

veliaj11