Talebanët tanë duan ta shembin Teatrin në emër të parasë

Kreu i grupit parlamentar të PD, Edmond Spaho ka dënuar ashpër votën e mazhorancës pro prishjes së godinës së Teatrit Kombëtar.
Ai i krahasoi qeveritarët socialistë me talebanët të cilët kanë prishur objekte kulturore.
Spaho bëri thirrje që të ndalohet me cdo mjet prishja e Teatrit.
Reagimi i plotë i Spahos
Maxhoranca me forcen e kartonit vendosi te prishe Teatrin Kombetar. Vetem talebanet kane prishur objekte kulturore.
Talebanet e Afganistanit i prishen objektet kulturore gjoja ne emer te fese. Talebanet tane duan ta prishin Teatrin ne emer te parase, “feja” e vetme qe ata njohin.
Ne Mosken e “lindjes” jane 300 teatro, ne Sofje vetem ne qendren historike jane 6 teatro. Perse ne te “perendimit” duhet te prishim te vetmin teater qe kemi? Eshte ne dinjitetin e te gjitheve qe te mos i lejojme me cdo mjet qe te prishin Teatrin i cili eshte nga te paktat objekte kulturore dhe historike qe nga fillimet e Tiranes si kryeqytet dhe nje nga shembujt e arkitektures mesdhetare ne rajon. Bashkojuni protestes dhe levizjes per mbrojtjen e Teatrit Kombetar.