Ballina Sport Kombëtarja e Shqipërisë merr një lajm të keq nga FIFA

Kombëtarja e Shqipërisë merr një lajm të keq nga FIFA

Muajin e kaluar, Belgjika dhe Franca së bashku, u kurorëzuan në krye të hierarkisë së kombëtareve botërore, në bazë të renditjes së FIFA-s. Sot, “Djajtë e Kuq” janë përpara “Blues”, me vetëm një pikë më shumë (1733 kundër 1732).
Të dyja kombëtaret mbeten ende dhe në mënyrë të qartë të avancuara nga ndjekësit e tyre, pasi Belgjika dhe Franca kanë marrë nga një barazim dhe një fitore në sfidat ndërkombëtare të tetorit, në miqësore dhe Ligën e Kombeve.
Në “top-10” e kësaj renditjeje, të përditësuar sot nga FIFA, figurojnë edhe emra të tillë potencialë si Brazili, Kroacia, Anglia, Uruguaji, Portugalia, Zvicra, Spanja dhe Danimarka.
Po çfarë ndryshimesh në këtë drejtim kanë ndodhur për kombëtaren shqiptare, të drejtuar nga Christian Panucci, e cila luajti dy ndeshje në këtë muaj; barazoi pa gola kundër Jordanisë në “Elbasan Arena” (miqësore) dhe humbi 2-0 ndaj Izraelit, në Beer Sheva (zyrtare, Liga e Kombeve)?

Exit mobile version