Detaje të reja nga vila e Ramës në New York, pranë vilës së mafiozit Italian të familjes Gambino

Armand MAHO

Prona me numer 177 Benedict rd, ne Staten Island, New York, eshte shtepia e mafiozit italian Pol Castellano pjese e Clanir mafioz Gambino, e blere nga shqiptari nga Dibra e madhe Sal Rusi. Ndersa prona tjeter ngjitur me numer 155 ne te njejten rruge si ”rastesisht” eshte prona e nxjerre para dy ditesh nga ish kryeministri Berisha si shtepia e blere nga Edi Rama ne Staten Island. Deri para njoftimit te Berishes kjo prone kishte mbetur ne faqet e agjensive imobilare Truila dhe Movito, te SHBA por qe nga dita e djeshme ajo eshte serisht “ rastesisht” rezulton “jashte tregut”, cka do te thote se ose eshte shitur ose pronari ka nderruar mendje.
Duhet theksuar se viziten e pare pasi u mori postin e kryeministrit Rama i shoqeruar dhe nga presidenti i Kosoves atehere kryeminister Hashim Thaci e bene pikerisht dhe kete here “ rastesisht” ne shtepine e Sal Rusit ne Staten island.
Nje vizite e Hillari Clinton gjate fushates se saj presidenciale ne shtepine Sal Rusit u cilesia si skandal nga mesiat americane per shkak te hostorise qe mbartte kjo shtepi.
Ne fakt Sal Rusi eshte i pari pronar jo italian i prones me numer 177. Me pare ajo kalonte kryesisht ne perdorim ose pronesi te ish antareve te familjes Gambino.
Nuk eshte hera e pare qe emri i Rames lakohet per blerje pronash ne New York dhe pothuaj ne te gjitha rastet ashtu si “ rastesisht” del emri i Rusit, nje njohje qe ka ardhur nga vellai i Kryeministrit, Olsi kur ky i fundit jetonte ne SHBA.

Denoncimi i plotë i ish-Kryeministrit Sali Berisha:
Rezidenca e re e Kallam Deshtaku në State Island Neë York! Shikoni foton dhe lexoni mesazhin e qytetarit dixhital.
Me këtë rast i bëj thirrje FBI të hetojë me përparësi – këtë denoncim të qytetarit dixhital.
Përshendetje doktor,
Ajo që shikoni në foto, është shtëpia që po ndërton kryeministri Edi Rama në Staten Island, në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Është një qytetar që jeton aty pranë, në atë zonë, i cili mbështet këtë ide, duke dërguar përveç fotos edhe të dhëna të tjera.
Shtëpia po ndërtohet e re dhe është pranë shtëpisë së Selim Rusit, një emër i njohur në Shqipëri por edhe si person që ka njohje të afërt me Ramen. Selim Rusi është një bisnesmen i njohur edhe në qarqet amerikane, por edhe shumë miqësor me kryeministrin shqiptar, demonstruar kjo nga foto të shumta që gjenden lehtë edhe në rrjete sociale.
Disa shifra zyrtare të luksit të Ramës e paratë e shqiptarëve
Edi Rama përgjatë katër viteve të qeverisjes duket se ka pasur një pasion të shfrenuar për rritjen e shpenzime të luksit. Janë ato shpenzime që kanë të bëjnë me mobilime zyrash, makina të shtrenjta për ofiqarët apo shpenzime për rikonstruksione vilash qeveritare etj.
Për shembull, për vitin 2017, që është dhe vit elektoral, në buxhetin e shtetit ka planifikuar 30 milionë euro shpenzime vetëm për Kryeministrinë. Në vitin 2015 shpenzimet e luksit për qeverinë arritën në shifrën e 91 milionë eurove dhe në vitin 2016 kjo shumë shkoi në rreth 22 milionë euro.
Pra, në tre vitet e fundit, vetëm për arredime zyrash dhe jetë sheikësh qeveritarët e mazhorancës me në krye Ramën kanë shpenzuar jo pak, por 140 milionë euro, aq sa thuajse është dhe kostoja e rritjes së pensioneve në masën 80% siç ka premtuar opozita.

Viti 2017
Për vitin 2017 Rama ka akorduar në buxhet 30 milionë euro për arredim zyrash dhe shërbime të tjera të luksit vetëm në aparatin e kryeministrit. Bazuar në numrin e punonjësve që ka ky institucion, Rama duket se ka akorduar rreth 43 mijë euro në vit për çdo punonjës.
Kjo shumë do të ishte e barabartë me pagën vjetore të 1145 pensionistëve ose me rreth 10 mijë bursa studentësh, sa gjysma e atyre që shkelin në një vit në auditore. Shifrat janë kokëforta dhe kjo është pasqyruar dhe në buxhetin e botuar në faqen zyrtare të Ministrisë së Financave, e cila drejtohet nga një tjetër i ngjashëm i kryeministrit, Arben Ahmetaj.
Ky i fundit i përfolur që në vitet 2004 për korrupsion me telefoninë fikse, në kohën kur ishte zëvendësministër. Për vitin 2017, Kryeministri do të shpenzojë 530 milionë lekë (të vjetra) ose 350 mijë euro vetëm për blerje kondicionerësh. Një shumë kjo e pamenduar për këtë produkt, por të kemi parasysh çmimet e tyre në tregun vendas, që një kondicioner normal nuk kushton më shumë se 300 euro.
Për çfarë i duhen kryeministrit kondicionerë kaq luksozë, ndërkohë që Kryeministria është e pajisur me to? Por për këtë vit, nga buxheti i shtetit, nga taksat e qytetarëve kryeministri do të shpenzojë rreth 6.7 milionë euro për tavolina e karrige, pra për arredimin dhe një milion euro të tjera për blerje makinash. Këto janë shuma astronomike për një vend si i yni, kur njerëzit rrojnë me 5 euro në ditë sipas Bankës Botërore.
Abuzimi me fondet për shpenzimet e luksit do të vazhdonte dhe në vitin 2016. Nga fondi i investimeve publike ajo do të merrte 20 milionë euro për rikostruksione dhe mobilim zyrash, ndërsa 2.6 milionë euro i kaluan aparatit të Kryeministrisë për shërbimet jashtë vendit. Për këtë vit, fondin për përmirësimin e zyrave e ka marrë Ministria e Ekonomisë, e cila me 20 milionë euro investim duket se do të jetë kthyer në ndonjë hotel me 5 yje që do e kishin zili dhe sheikët e Dubait