Ja si e dëmton sheqeri shëndetin tuaj

Shkencëtarët amerikan kanë zbuluar se sheqeri nuk është aq i rrezikshëm për shëndetin tonë siç kemi menduar. Më shumë se aq, një sasi e vogël e sheqerit është e nevojshme për trupin tonë te funksionoj siç duhet.
Por, ne shpesh hamë shumë akullore, çokollatë, torta të ndryshme, dhe ushqime tjera te shijshme. Si rezultat, ne shtojmë peshë, lëkura rrudhet më herët, paraqiten aknet, dhe sjellë probleme edhe më serioze të shëndetit.
Nëse ju duhet që ta reduktoni sasinë e sheqerit, më poshtë i keni disa këshilla për ta arritur këtë. Por së pari, duhet të mësoni për 3 mitet e sheqerit qe shpesh na hutojnë..
Miti 1: Sheqeri shkakton diabetin
Në fakt, te ngrënit sheqer nuk çon në diabet. Kjo sëmundje është ose e trashëguar gjenetikisht ose e shkaktuar nga problemet me pankreas. Të thënët se sheqeri është i rrezikshëm për shëndetin nuk është e vërtetë. Në fakt, një person mund të hajë 12 lugë sheqer në ditë pa ndonjë pasojë negative.
Miti 2: Sheqeri shkakton varësi
Të thënit se sheqeri shkakton disa herë më shumë varësi se kokaina është absurde sepse shkencëtarët kanë gjetur se nëse një person ndalet se ngrëni ëmbëlsira, ata nuk do t’i kenë simptomat e njëjta që një person i varur nga drogat do t’i ketë. Dhe njerëzit nuk mund të jetojnë pa konsumuar sheqer sepse ky karbohidrat është i nevojshme për të mbijetuar.
Miti 3: Ju duhet të ndaloni së ngrëni sheqer që të dukeni te ri
Nëse hani shumë sheqer, molekulat e kolagjenit në lëkurën tuaj brishtësohen dhe ngurtësohen çka e bën lëkuren më pak estetike. Sidoqoftë nëse rreptësisht ndaloni sheqerin, lëkura juaj do të bëhet e thatë.

Kur është momenti që të reduktoni konsumimin e sheqerit
Ka situata kur njerëzit më të vërtetë duhet të reduktojnë marrjen e sheqerit. Përpos diabetit dhe sëmundjeve të tjera që lidhen me insuline, konsumimi duhet të limitohet në këto raste:
Probleme me mbetjen shtatzënë
Shkencëtarët nga universiteti Harvard kanë zbuluar se ushqimet e ëmbla reduktojnë kualitetin e vezoreve dhe mundësinë për të mbetur shtatzënë.
Shtatzënia
Studimet e fundit kanë treguar se nënat që hanë shumë sheqer gjatë shtatzanisë janë më të rrezikuara për të zhvilluar asmë alergjike.
Probleme me fertilitet
Nivele të larta të glukozës në gjak reduktojnë prodhimin e testosteronit.
Përqendrimi
Sasia e madhe e sheqerit në gjak mund të shkaktojë dëme permanente në tru sipas UCLA.
Të ndjerit i etur vazhdimisht
Pirja e shpeshtë e ujit është një nga shenjat e konsumimit të lartë të sheqerit.
Lëkura e thatë
Sheqeri i lartë në gjak mund të shkaktojë lëkurë të thatë.

Zëvendëso origjinën e kënaqësisë tuaj
Të ngrënit e ushqimeve të ëmbla simulon prodhimin e endorfines, hormonit të lumturisë. Sidoqoftë, mund të merret edhe përmes aktiviteteve tjera, si për shembull ushtrimet në palestër.
Doktorët rekomandojnë një qasje të njëjtë për fëmijët. Në mënyrë që të largojmë vëmendjen e një femiju nga ushqimet e ëmbla, ju duhet t’iu ofroni atyre diçka interesante si peshkimi, panair, dhe gjëra të tjera. Sa më i lodhur të jetë fëmija kur të arrijë në shtëpi, më të vogla janë shanset që ata do të kërkojnë të hanë ushqime të ëmbla.
Mos i harroni proteinat
Ha më shumë proteina: ky ushqim do t’ju ngopë më shpejtë dhe do t’ju mbajë më gjatë.
Provoni të hani mish, peshk, dhe ushqime të detit për mengjes dhe drekë. Nutricistja amerikane Christine Gerbstadt thotë që gjeldeti i ftohtë është veqanarisht efektiv në reduktimin e dëshirës për të ngrënë ushqime të ëmbla.
Zëvendëso shijen e ëmbël
Zëvendëso shijen e ëmbël me një shije tjetër të ndryshme, më të fortë. Mund të përdorni kanellë që të arrini këtë. Përmban shumë elemente të dobishme dhe gjithashtu mund të rregullojë nivelin e sheqerit në gjak.
Mos u nervozoni
Stresi shpesh bëhet arsyeja pse ne hamë ushqime të ëmbla. Serotonina, magnezi, dhe vitamina B ndihmojnë në trajtim të stresit. Nëse e vëreni se keni filluar të hani kur jeni të stresuar, ju duhet të vizitoni një mjek i cili do t’ju shpjegoje cilat elemente i nevojiten trupit tuaj dhe do ju përshkruaje barnat e nevojshme.
Fasulet dhe bimët bishtajore përmbajnë shumë magnez (sidomos, kikiriku dhe soja). Vitamina B mund të gjendet në arra (lajthi), ushqim deti, dhe në melqi te lopës. Gjithashtu mund të provoni të pushoni aq sa ju jepet mundësi.
Hani mish salmoni
Dr. Marilyn Glenville, një nutricioniste me nam, shpjegon se nëse doni të hani çokollatë, kjo mund të tregojë që trupi juaj ka mungesë të kromit. Që të vërtetojmë këtë, provoni të hani diçka që është e shëndetshme dhe që përmban brokoli ose peshk të kuq.