Shtypi botëror lartëson Luka Modriç: Mbyllje e epokës “Messi-Ronaldo”

Luka Modric fitoi çmimin “The Best 2018” përpara Cristiano Ronaldos dhe Mohamed Salah. Kroati i Real Madridit shfaqet sot në të gjitha faqet e para të mediave të botës. Në Angli përqendrohen te mposhtja e Salah, i cili duhej të ngushëllonte veten me “golin e vitit”.
Në Itali dhe Portugali, qendra e vëmendjes është ylli i Juventusit, i cili “shkëlqeu” me mungesën e tij. Nga ana tjetër, në Kroaci dominon fotoja e madhe e Modric, me kryetitull: “Të lumtë kapiten!” Në një nga artikujt e medias kroate kujtojnë se si “Florentino Pérez nuk e donte atë fillimisht, sepse ishte një trill i José Mourinhos”.
Këto janë disa nga titujt e shtypit botëror:
Angli
Mirror: “Salah shënon golin e sezonit, por Modric merr çmimin e madh”.
“The Sun”: “Modric mundi Salah dhe Ronaldon për çmimit “lojtarit më të mirë të vitit”, pasi udhëhoqi vendin e tij drejt finales së Kupës së Botës dhe ishte lojtar kyç në Ligën e Kampionëve, të fituar nga Real Madrid”.
“Daily Mail”: “Modric privon Salah për të qenë lojtari më i mirë i FIFA-s në botë dhe përfundon një dekadë dominimi mes Ronaldos dhe Messit”.
“Telegraph”: “Luka Modric shpallet lojtari më i mirë i vitit në mungesë të Ronaldos dhe Messit”.

Itali
“La Gazzeta dello Sport”: “Triumfon Modric në çmimin e më të mirit për vitin 2018. Mposhten CR7 dhe Salah”.
“Corriere dello Sport”: “Ronaldo i mërzitur, Modric më i miri”.
“Tuttosport”: “Triumfon Modric, ndërsa Salah është “goli më i bukur”.
Portugali
“Record”: “Modric, më i miri në botë. Cristiano i dyti”.
“A Bola”: “Ronaldo, i dyti në përzgjedhjen e “The Best”.
Francë
“L’Equipe”: “Më i miri është Modric”.
“Le Parisien”: “Topi i Artë”, kujdes nga Modric!”
Kroaci
“24sata”: “Të lumtë kapiten”.
Gjermani
“Bild”: “Fitorja e Modricit, mungesa e Ronaldos”.
“Kicker”: “Modric përmbyll një epokë”.
Argjentinë
“Olé”: “Modriç më i miri, mposht Salah dhe Cristiano Ronaldon. Mungon në ceremoni Messi, i cili përfundoi i pesti”.
Brazil
“Globoesporte”: “Modric “driblon” me çmimin e lojtarit më të mirë në botë”.