Opozita drejt vendimit final, çfarë do të ndodhë?

Kryetari i opozitës, Basha ka paralajmëruar mbrëmë nga studio e “Open” se opozita është në prag të një vendimi final që do të marrë në lidhje me mazhorancën dhe reagimin ndaj saj. Opozita ka vendosur një marrëdhënie të kushtëzuar me Parlamentin dhe nuk ka marrë pjesë në asnjë seancë të fillimit të këtij sezoni të ri politik. Kushtet janë vendosur. I pari është miratimi i ligjit të vettingut politik. Basha ka thënë se nëse nuk do të miratohet një ligj i tillë ashtu sikurse u bë edhe për gjyqtarët dhe prokurorët atëhere kjo do të konsiderohet si fundi i marrëdhënies institucionale të opozitës.
Kushti i dytë që pritet të jetë më i nxehti në dittë dhe javët e ardhshme është ai i shembjes së Teatrit. Në rast se Rama do të këmbëngulë ti shkojë deri në fund projektit të tij personal për të ngritur kullat mbi Teatrin, atëhere kjo do të sjellë fillimin e një radikalizimi të plotë të opozitës, e cila së bahsku me qytetartë do të vihen në mbrojtje të Teatrit. Basha po pret gabimin final të Ramës për të ndërmarrë edhe vendimin final të opozitës. Cili do të jetë ky vendim?
Basha nuk përjashton mundësinë e djegies së mandateve, gjë që do të nënkuptonte edhe fundin e bashkëjetesës institucionale me mazhorancën. Kjo do të sillte një opozitë që do ti drejtohej popullit për një përballje të fortë në shembjen e diktaturës së krimit dhe të oligarkisë. Basha tha mbrëmë se do të jetë ai në krye bashkë me grupin parlamentar në mbrojtje të Teatrit, ndërsa më parë ka paralajmëruar se shembja e Teatrit do të sillte deri edhe konflikt civil. “Nuk mbetet gjë tjetër pas këtij vendimi të marrë në kushtet e rrëzimit të Gjykatës Kushtetuese vetëm që të futen njerëz kot në burgje”, tha Basha. Jemi në prag të një vendimi final të opozitës dhe kjo do të vendoset vetëm brenda pak ditësh, kohë e cila korrespondon me vendimin final të farsës së tenderit me Teatrin.

Teatri
Kreu i opozitës, Lulzim Basha nuk ka ndryshuar mendim për Teatrin Kombëtar. Duke folur në studion e ‘Open’, Basha u shpreh se, ‘Teatri është vija e kuqe! Nëse bie Teatri, nesër do të bjerë shtëpia e çdo shqiptari’.
Basha theksoi faktin se edhe kullat që do të ngrihen tek Teatri, të njëjtin fat do të kenë, shembjen.
“Teatri është vija e kuqe! Nëse bie Teatri, nesër do të bjerë shtëpia e çdo shqiptari.
Afera e Teatrit Kombëtar, shkon përtej propozimit të Ligjit Antimafia. Afera e Teatrit Kombëtar, përveçse është një aferë korruptive është dhe rënia përfundimtare e shtetit.
Duke bërë një ligj special për të grabitur pronën publike dhe shkatërruar një pjesë të memories historike të qytetit dhe të trashëgimisë kulturore kombëtare, siç është Teatri Kombëtar, në mungesë të Gjykatës Kushtetuese, duke përdorur deputetët e ntij si dele për të vjedhur 200 milionë euro dhe pastruar paratë e pista të drogës, Edi Rama ka kaluar Rubikonin.
Ka kaluar vijën e kuqe, që do të thotë se këtu, në mungesë të Gjykatës Kushtetuese, me një vendim të jashtëligjshëm të Parlamentit, popullit i lind e drejta të përgjigjet me të gjitha format dhe mënyrat që gjykon të arsyeshme. Me të gjitha format dhe mënyrat që gjykon të arsyeshme!
Nuk jam as unë dhe askush tjetër këtu që mund të japë leksion se e bën këtë, por një gjë është e vërtetë: Kur hidhen hapa të tillë, kur qeveria vepron jashtë Kushtetutës, jashtë ligjit, ajo kthehet në Tirani dhe përpara Tiranive përdoren të gjitha mjetet që sovrani vendos të përdorë.

Por se çfarë do të venosë të përdorë këtë do ta shohim kur të vijë përballja me teatrin.
Një gjë ju them: kur të vijë përballja me teatrin, aty do të jem unë i pari bashkë me grupin e PD krah për krah artistëve, sepse tek teatri nuk përcaktohet vetëm fati i asaj godine, por përcaktohet fati i kësaj Republike”, u shpreh Basha.
Pjesë nga intervista e Bashës
Lulzim Basha: Ata që do prishin teatrin, të bëhen gati se do t’i prishet shtëpia e tij. Nëse i vënë minat teatrit, do t’u vëmë buldozerët në pronat e tyre.
Eni Vasili: Ju po i kërcënoni këta njerëz?
Lulzim Basha: Po sigurisht që i kërcënojë dhe hapur.
Eni Vasili: Po flisni për një revolucion?
Lulzim Basha: Dëgjo këto që them këtu, jo çfarë mund të ndodh më pas. Kur të vij përballja tek Teatri, unë do jem i pari dhe do përballen me mua.
Eni Vasili: Ligji kaloi dhe ju ishit në Vlorë?
Lulzim Basha: Ligji kaloi dhe ne nuk kishin çfarë të bënim në atë Kuvend. Ne nuk kishim asnjë mundësi që të pengonim ligjin. Por ne kemi mundësinë që t’u themi shqiptarëve se si po vidhet Teatri. Teatri është vija e kuqe.

basha11