Masakrohet biznesmeni nga 5 persona në mes të Tiranës, autorët të lirë

Një biznesmen është masakruar në mes të Tiranës nga persona ende të panjohur për policinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mesnatën e djeshem në rrugën ‘Merdar Shtylla’ në Komunën e Parisit. Biznesmeni Andrea Zoga, i cili ka disa aktivitete në Tiranë, restorante dhe fast-foode, ka marrë plagë në kokë dhe trup.
Gjatë dëshmisë së tij, biznesmeni tha se 4-5 persona i kishin zënë pritë pranë shtëpisë me një makinë tip ‘Golf’ dhe më pas ata e kanë dhunuar. Fill pas ngjarjes, Zoga është dërguar me urgjencë në spitalin e Traumës për të marrë mjekimin e nevojshëm. Mësohet se më herët biznesmeni ka denoncuar kërcënimet ndaj tij, por çështja u pushua nga prokuroria. BW shkruan se për ngjarjen e sotme, biznesmeni nuk ka bërë denoncim në polici.

Deklarata e biznesmenit të dhunuar: 3 muaj më parë më erdhën tek biznesi…
Teksa merr ndihmën mjeksore, pronari i rrjetit të “fast food-eve” “Big bite” Andrea Zogo, ka dhënë një deklaratë për gazetarët, ku fajëson të vëllain për ngjarjen e mbrëmshme.
“Vëllai ka konflikt me persona të tjera. Bëhet fjalë për një konflikt për pronën. Mbi këtë pronë është ndërtuar pallat dhe i vëllai ka detyrim ndaj këtyre personave. Unë jam kërcënuar. Çështjen e kam çuar në prokurori që nuk jam në dijeni dhe i përgjegjshëm për këtë çështje”, është shprehur biznesmeni para gazetarëve, ndërsa shton: “Skam asnjë konflikt. 3 muaj më parë më erdhën tek biznesi dhe më kërcënuan”.
Zogo është shprehur se nëse nuk do të veprojë drejtësia ai do të larghet nga vendi.

-Intervista e biznesmenit me gazetarët
-Si ndodhi ngjarja?
Vëllai ka konflikt me persona të tjera. Bëhet fjalë për një konflikt për pronën. Mbi këtë pronë është ndërtuar pallat dhe i vëllai ka detyrim ndaj këtyre personave. Unë jam kërcënuar. Çështjen e kam çuar në prokurori që nuk jam në dijeni dhe i përgjegjshëm për këtë çështje. Prokurori Julian Zonja e mbyll këtë çështje pa e rihapur fare pasi nuk gjen prova. Sot pas një muaj pasi është mbyllur çështja në darkë një bandë që të dhunon në mes të rrugës. Skam asnjë konflikt tjetër. Kam 20 vite në treg. Jam një nga sponsorat e ambasadës amerikane. Dallova vetëm dy persona me kapele që kishin ulur kokën që po drejtoheshin drejt meje, që mos ti njihja. Më pas 4 persona më sulen. Bëra denoncim në polici dhe tek kryeministri. I falënderoj. Kërkoj që të merren masa për këtë rast. Skam asnjë konflikt. 3 muaj më parë më erdhën tek biznesi dhe më kërcënuan. Ka kamera sigurie. Kur më erdhën për të folur i thash nuk flas me tim vëlla prej vitesh nuk kam lidhje me këtë histori ju lutem më lini rehat. Para disa kohësh më kërcënuan me jetë, sot e bënë realitet.
-Ku ndodhet vëllai juaj?
Është jashtë ka disa muaj që është jashtë nuk kam marrëdhënie me të.
-Nëse çështja mbyllet nga prokuroria si do të veproni?
Do largohem jashtë do gjej zgjidhjen më të mirë të largohem jashtë.

2 6