Ballina Aktualitet RENEA terror në Divjakë, rrethon banesën dhe plagos me armë në kokë...

RENEA terror në Divjakë, rrethon banesën dhe plagos me armë në kokë të moshuarin në gjumë

RENEA ka ushtruar terror në një banesë në një fshat të Divjakës. Bëhet e ditur se, forcat RENEA kanë rrethuar shtëpinë e 77-vjeçarit Haxhi Lika në fshatin Remas të Divjakës dhe ka hapur zjarr duke plagosur të moshuarin në gjumë.
Policia ka deklaruar se operacioni i RENEA është zhvilluar në këtë zonë pasi dyshohej se në bamnesën e Likës ishin strtehuar dy persona të kërkuar. Por realiteti është krejt ndryshe.
Njoftimi i policisë për ngjarjen
Në zbatim të Planit Operacional për kapjen e personave me rrezikshmëri të lartë shoqërore për veprën penale të vrasjes, forcat speciale RENEA.
Rreth orës 05.30 kanë ushtruar disa kontrolle banesash në fshatin Remas të Lushnjes.
Ndër to edhe banesën e shtetasit H.L., 77 vjeç, pasi disponohej informacion se në këtë banesë strehoheshin dy shtetas të dyshuar si autorë vrasjesh.
Në momentin që Policia ka bërë rrethimin e banesës dhe konform gjithë procedurave standarde të ndërhyrjes, shtetasi H.L., nuk i është përgjigjur thirrjes së Policisë, por ka dalë në dritare me një armë në dorë (rezultoi armë gjahu).
Ndodhur në këto kushte Policia ka qëlluar në ajër duke i bërë thirrje përsëri shtetasin H.L., për të dalë nga banesa.
Në rrethana ende të paqarta shtetasi H.L., është dëmtuar në kokë dhe ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Eksperti mjeko-ligjor po punon për përcaktimin e shkakut të dëmtimit dhe rrethanat.
Policia e Shtetit u bënë thirrje të gjithë qytetarëve të ndihmojnë Policinë për kapjen e personave me rrezikshmëri të lartë shoqërore si dhe t’u përgjigjen thirrjes së Policisë duke zbatuar kërkesat dhe urdhrat e saj.
Nga ana tjetër, Policia falënderon qytetarët për ndihmën dhe bashkëpunimin, duke besuar fort se të gjithë bashkë e bëjmë këtë vend më të qetë e të sigurt.

Exit mobile version