RENEA krim në Divjakë, nipi: Plagosën në kokë gjyshin 77 vjeçar në 4 të mëngjesit

Policia e Shtetit ka deklaruar këtë të premte se ka patur një përplasje mes armë në fshatin Remas të Divjakës mes një 77 vjeçari dhe forcave RENEA.
Në njoftimin zyrtar policia është shprehur se Haxhi Lika ka patur armë në dorë dhe se policia ka qëlluar në ajër, por e vërteta është krejt ndryshe. Familjarët e Haxhi Likës kanë thënë se 77 vjeçari ka qenë në gjumë në momentin kur është qëlluar nga forcat RENEA.
Dëshminë e ka dhënë nipi i 77 vjeçarit, i cili është shprehur se një plumb i qëlluar nga ana e forcave RENEA ka kapur në kokë gjyshin e tij, i cili ishte shtrirë në gjumë. Ngjarja ka ndodhur në orën 4 të mëngjesit.
Policia në njoftimin e saj shprehej se dyshonte se në banesën në fjalë fshiheshin dy persona të akuzuar për vrasje.
Nje ngjarje e RENDE ka ndodhur sot ne mengjes rreth ores 4:00 ne lagjen e LIKAJ te fshatit Remas bashkia Divjake.
Nga ana tjetër, dëshminë e nipit të Haxhi Likës e ka publikuar deputeti demokrat Myslim Murrizi, i cili ka hedhur një sërë akuzash në drejtim të qeverisë dhe policisë.
Më poshtë video e familjarit të të moshuarit dhe njoftimi zytar i policisë:
Postimi i deputetit te PD Murrizi:
Forcat RENEA kane terrorizuar pa asnje shkak, banoret e ketij fshati.
Kane qelluar me arme brenda shtepise se Z Haxhi Lika 75 vjeç, duke e plagosur te shtrire ne krevat brenda dhomes se tij.
Pastaj e kane mare si bandite dhe e kane derguar ne spitalin ushtarak, pa pyetur familjaret.
Ky eshte nje shtet qe vret qytetaret brenda ne dhomen e gjumit, ne mes te nates.