A ka qenë Taulant Balla në Korfuz me trafikantin Edmond Bega?

Ish-ministri i Drejtësisë, Gazment Bardhi ka reaguar pas deklaratës së bërë nga policia e shtetit, e cila sot e shpalli të ‘pafajshëm’ trafikantin Edmond Bego, i cili është arrestuar në Greqi, pas urdhër ndalimit të lëshuar nga drejtësia italiane.
Përmes një postimi në Facebook, Bardhi i kërkon policisë shqiptare të sqarojë shqiptarët se gjatë kohës që Bego ka qenë me pushime në Korfuz a ka qenë me të dhe deputeti Taulant Balla.
Postimi i Bardhit
U zgjua nga gjumi Policia e Shtetit fiks pas 2 diteve!!
Mqs u zgjua, a mund te na thote: Policia greke me cilin emer dhe mbi bazen e cilit urdher kerkimi nderkombetar e ka arrestuar? Pse e mban ende ne burg?
Dhe mqs i ka hyre verifikimit te sistemit TIMS, te na thote mos ka qene edhe Taulant Balla per pushime ne Korfuz ne te njejten kohe?!
Shpresojme qe per pergjigjen e radhes qytetaret te mos presin edhe 2 dite te tjera!
Policia e Shtetit ‘i jep pafajësinë’ personit me 5 emra: Ja pse nuk e arrestuam Edmond Begon
Policia e Shtetit ka reaguar për mos arrestimin prej saj, të Emdon Begos. Duke sqaruar kaluarin e personit me 5 emra, me drejtësinë shqiptare dhe ndërkombëtare, Policia e Shtetit është “justifikuar” se nuk ka pasur asnjë kërkesë për arrestimin e tij.
“Për dy ditë me radhë ka një debat publik, lidhur me ndalimin e shtetasit Edmond Bego në Greqi. Pas verifikimeve të kryera, Policia e Shtetit sqaron se në dosjen e Kërkimit dhe Arkivës së Interpolit, shtetasi shqiptar EDMOND BEGO, alias MANOLI BEGO, alias SAJMIR SINA, alias BELUL GJATARI, alias Mond BEGA, 48 vjeç, nuk është në kërkim kombëtar dhe ndërkombëtar nga autoritetet policore shqiptare për llogari të ndonjë shteti tjetër.

Sqarojmë se më herët, shtetasi Bego është arrestuar në datë 24 dhjetor 2009 në Tiranë për llogari të drejtësisë në Itali, me urdhër arresti ndërkombëtar të lëshuar në vitin 2009, nga Gjykata e Apelit të Torinos.
Nga Prokuroria e Përgjithshme në datë 11 shkurt 2010 në Policinë e Shtetit ka ardhur kërkesa për njohje e vendimit penal italian nr. 1735, datë 22 prill 2008, i formës së prerë të vitit 2009 dhënë nga Gjykata e Apelit Torino, Itali.
Me vendimin nr. 807, datë 15 shtator 2010, Gjykata e Lartë në Shqipëri ka bërë njohjen e vendimit penal të huaj dhe ka dënuar përfundimisht me 4.4 vite burg këtë shtetas. Ai është liruar nga burgu në 24 nëntor 2011, pasi ka vuajtur rreth 1 vit e 11 muaj burgim, me vendim të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Krujë, e cila mbi bazën e kërkesës së të dënuarit ia konvertoi pjesën e mbetur prej 1.8 vitesh burgim, në liri me kusht. Pas këtij vendimi, Policia e Shtetit nuk ka asnjë mundësi tjetër veprimi.
Nga verifikimet e kryera në sistemin TIMS, shtetasi në fjalë ka dalje dhe hyrje nga territori shqiptar nga vitet 2013 deri në vitin 2018, edhe drejt Italisë. Ai në territorin italian ka hyrë 3 herë në vitin 2017, dhe në datë 13 korrik në vitin 2018. Bego në datë 8 gusht 2018 ka dalë nga PKK Qafë Botë drejt territorit grek, siç ka bërë edhe më herët në vitet 2014, 2015, 2016, 2017 dhe 2018, në disa raste në mënyrë të përsëritur.
Pra, për këtë shtetas nuk ka pasur asnjë urdhër tjetër ndalimi ndërkombëtar përveç urdhrit të ndalimit të ekzekutuar nga Policia e Shtetit në vitin 2009, që do të vinte në lëvizje Interpol Tiranën dhe Policinë e Shtetit, apo ndonjë kërkesë nga autoritetet italiane dhe misionet e tyre policore në Tiranë, ndryshe nga sa u deklarua nga subjekti politik Partia Demokratike.
Policia e Shtetit apelon çdokënd t’i drejtohet asaj për informacion të saktë dhe zyrtar, duke shmangur keqpërdorimet për interesa politike të ditës”, reagoi Policia e Shtetit.

Ky reagim erdhi, pasi sot më herët deputeti demokrat Enekeljed Alibeaj nbëri një deklaratë shtypi nga selia e PD-së në lidhje me mos arrestimin nga policia shqiptare të trafikatit ndëkombëtar të drogës Edmond Bego.
“Prokuroia duhet të hetojë policinë se pse nuk është arrestuar ky përson i dënuar në Itali” shtroi pyetjen deputeti i PD-së dhe se çfarë e pengoi atë që të arrestonte, duke akuzuar deputetin socialist Balla per mbështetje të këtij biznesmeni të kërkuar për trafik droge dhe që është ndalur nga policia greke.
Taulant Ballën nuk e ndihmon dot fshehja pas mashtrimeve të trasha të zëdhënësit të krimit në Grupin Parlamentar të Partisë Socialiste, Pjerin Ndreu, i cili tha dje se trafikanti i drogës ishte liruar menjëherë nga drejtësia greke.
Çfarë e lidh me trafikantin e drogës, të shndërruar në biznesmen të fuqishëm këto dy vitet e fundit?
Sa herë ka komunikuar me Edmond Begën në numrin e telefonit 0682049189?
A është Taulant Balla sekser për miliona euro punë publike të marra nga kompania e ndërtimit të narkotrafikantit biznesmen?
Deputeti demokrat ngriti disa pyetje institucioneve për të cilat kërkon përgjigje:
Si është e mundur që një trafikant ndërkombëtar droge, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane arrestohet nga Policia greke, por jo nga Policia shqiptare? Çfarë e pengon prokurorinë të zbatojë ligji Antimafia për sekuestrimin e pasurisë dhe bizneseve të trafikantit ndërkombëtar të drogës Mond Bego?”. /Syri.net/