Ushqimet që ju hapin m shumë oreksin

begging

Ëmbëltuesit artificialë janë më të këqij se sheqeri, ndërsa në vend të ushqimit kalorik duhet të shmangen mustarda, aperitivët, lëngjet dhe ushqimi dietik, ndërsa xhenxhefili dhe majdanozi hapin oreksin tuaj.
Aperitivi si gota e bardhë e verës, vermuti dhe likeri hap oreksin dhe përgatit stomakun për tretje. Por nëse e pini rregullisht, për shkak të zgjimit të ndjenjës së urisë shpesh mund të hani edhe më shumë se sa ju duhet, theksojnë nutricionistët. Ata theksojnë që shprehitë e caktuara jetësore mundeni goxha shumë të nxisin dëshirën e pangopur, të rreme për ushqim.
“Proteinat, për shembull, në mënyrë të suksesshme ‘bindin’ trurin dhe stomakun që janë të ngopura dhe të kënaqur. Nëse i hani pak, shumë lehët mund të përfundoni me një qese çipsi në dorë”, tha dr. Mark Hyman, autori i katër bestsellerëve dhe ekspert për mjekësinë holistike.
Njerëzit, të cilëve proteinat u kanë përbërë më pak se 15 për qind kalori ishin më të uritur pas mëngjesit dhe kanë ngrënë më shumë ëmbëlsira apo gjëra të njelmëta, ka treguar hulumtimi amerikan.
“Sigurisht më e rëndësishme është të mos prisni për proteina deri në darkë, por duhet t’i hani që në mëngjes”, thekson dr. Hyman.
Urinë “e rreme” të pangopur e nxisin edhe mëlmesat si kripa dhe sheqeri dhe mëlmesat si mustarda, shafrani dhe majdanozi. Megjithatë, hulumtimet më të reja kanë treguar se si ngrënien e tepërt mund ta nxisë edhe ushqimi dietal. Për shembull, ëmbëltuesit artificial në lëngje nxisin oreksin, theksohet në revistat profesionale.
“Edhe pse do të vazhdohet të hulumtohet, megjithatë më mirë është që të shmangni dietat dhe të zgjidhni variantet klasike të ushqimit dhe pijeve, por në porcione më të vogla”, këshillon nutricionistja Carolanne Nelson.
Lëngjet
Sheqeri në shumë lëngje, për dallim nga sheqeri i zakonshëm, nxit rezistencë në insulinë dhe leptinë dhe nuk e zbut urinë, por e forcon.
Xhenxhefili
Përveçse ndihmon tek të përzierat, lehtëson ngërçet e stomakut dhe nxit tretjen, xhenxhefili, po ashtu nxit edhe oreksin.
Majdanozi
Majdanozi është një nga erëzat që përdoren më së shumti, ndihmon te ënjtja dhe reumatizmi, por edhe hap oreksin, pohojnë ekspertët.
Mishi
Njerëzit të cilët kanë ngrënë më pak proteina dhe më shpesh gjëra të ëmbla dhe të njelmëta çdo muaj mesatarisht janë trashur më shumë se një kilogram.