Fitore historike dhe kualifikim, Laçi befason qipriotët

Laçi ia doli të mbajë lart nderin e skuadrave shqiptare në Europa League, teksa eliminoi skuadrën qipriote të Anorthosis Famagustas.
Bardhezinjtë u mposhtën 2-1 me për mbysje në Qipro, por arritën të rikthejnë gjithçka në favorin e vet, në sfidën e kthimit, të luajtur në Laç.
Pjesa e parë e ndeshjes në Laç ishte e qetë, me qipriotët që qarkullonin topin dhe vendasit që mbroheshin me forca të shumta, duke mbajtur barazimin pa gola.
Skuadra e drejtuar nga trajneri Prenga u zgjua rreth minutës së 60’ dhe filloi të kërkojë golin në mënyrë konstante, duke krijuar disa raste të rrezikshme.
Gjithsesi goli erdhi në minutën e 89’, ku pas një aksioni nga krahu i djathtë i sulmit, Sefgjini krosoi në zonë dhe Myrto Uzuni devijoi topin në rrjetë, duke shënuar golin e kualifikimit.
Pesë minutat shtesë të akorduara nga gjyqtari nuk sollën asgjë të re, pasi laçjanët ngritën edhe njëherë gardhin para portës së Selmanit, duke mos i dhënë mundësi kundërshtarit të shënojë.
Kështu Laçi gjen fitoren e parë europiane, në ndeshjen e 12 në histori, pasi deri tani regjistronte 5 barazime dhe 6 humbje, ndërsa kualifikohet për herë të dytë në turin tjetër të Ligës së Europës.