Ballina Aktualitet Burrë e grua “kokat” e trafikut të heroinës dhe kokainës, 73 vite...

Burrë e grua “kokat” e trafikut të heroinës dhe kokainës, 73 vite burg për 8 shqiptarë në Itali

Operacioni “Pavarsia’’ në Livorno të Italisë, ka vendosur në pranga 8 shqiptarë të akuzuar për trafikimin dhe tregtimin e substancave narkotike.
Gjykata e Firenzes ka vendosur dënimin me 73 vjet burg në total për 8 anëtarët e bandës, të gjithë shqiptarë të cilët kanë qenë pjesë e këtij grupi kriminal.
Media Livorno.it shkruan se grupi kriminal operonte në provincat e Livornos, Pisa, Massa Carrara, Prato dhe Parma.
Operacioni “Pavarësia”, i nisur që prej 21 marsit të viti 2017, ka kryer 12 arrestime si dhe ka konfiskuar sasi të mëdha të drogës. Mësohet se rreth 53 kg heroinë dhe 3 kg kokainë si dhe dhe rreth 31 mijë euro të parave të gatshme, përveç konfiskimit të dy pronave në Parma, një biznes në Pisa, 6 makina, një kamion dhe pesë motoēikletat. Dënimet për çdo anëtarë të grupit fillojnë nga 6-8 deri në 16 vite burg.
Raportohet gjithashtu se policia ka bërë të mundur arrestimin e 2 pronave të vendosura në Parma, 6 makina të pasagjerëve (duke përfshirë një BMw Seria 1 dhe një klasë Mercedes A), një kamion, 5 motoēikletat, si edhe të dy llogarive bankare (në të cilën janë depozituar rreth 31milionë euro) ku një pjesë e të ardhurave të veprimtarisë së paligjshme të shoqatës u paguan dhe u regjistruan tek kreu i grupit Shkelzen Kasa dhe gruaja e tij.
K.S. (1984) – 16 vjet burg;
2. L. I. (1984) – 9 vjet e 4 muaj burg;
3. S. R., (1989) – 9 vjet e 8 muaj burg;
4. S. E. (1996) – 8 vjet e 8 muaj burg;
5. H. K. (1991) – 8 vjet burg;
6. P. E. (1990) – 8 vjet burg;
7. K. Ra. (1973) – 7 vjet e 4 muaj burg;
8. M. E. (1997) – 6 vjet e 8 muaj burg.

Exit mobile version