Italia: Xhafaj gënjen për drogën, është mbjellë në 6 muajt e fundit

Nicola Altiero, gjeneral brigade në jug të Italisë, në Bari tregon për gazetën franceze, “Liberation” se Xhafaj gënjen kur thotë se droga është e viteve të mëparshme, ndërsa analizat italiane tregojnë se ajo është e re dhe e mbjellë 6 muajt e fundit. Pra, në vend vazhdon të mbillet drogë.
Shkrimi
Më tej në jug, autoritetet greke po mbyten gjithashtu nën tonët me kanabis nga Shqipëria fqinje. Dhe ata nuk janë shumë të kënaqur me bashkëpunimin e tyre me homologët e tyre shqiptarë. Një shembull? Në vjeshtë 2016, Athina dërgon në Tiranë një raport prej më shumë se 1,000 faqesh mbi një Klement Balili të caktuar. Pronari i një hoteli luksoz në bregdet, ky biznesmen ishte deri vonë në postin e drejtorit të transportit të rajonit kufitar të Sarandës.
Grekët e akuzojnë atë seështë në krye të një karteli të gjerë të drogës, ndërsa shtypi e quan atë “Pablo Escobar e Ballkanit”. Pavarësisht nga një urdhër arresti ndërkombëtar lëshuar nga Interpol, Shqipëria nuk është e shpejtë për të reaguar. Ka nisur një kërkim i mirë mediatizuar, por gati dy vjet më vonë, ai është ende në arrati … Në Athinë, njerëzit ankohen për marrëdhëniet politike që Balili do të gëzonte në Shqipëri. “Paratë e drogës janë bërë para politike”, thotë Fabian Zhilla, një specialist shqiptar i krimit të organizuar. Partitë politike kanë mbështetësit e tyre vendas, të cilët financojnë fushatat zgjedhore me paratë e drogës “.
Në prag të zgjedhjeve legjislative të vitit 2017, opozita u përpoq të reagojë për të denoncuar këtë përshkueshmëri midis pushtetit politik dhe mafies lokale. E djathta, e diskredituar vetë nga raste të korrupsionit, vendos të bojkotojë parlamentin dhe denoncon që Shqipëria po shndërrohet në “Kolumbinë e Evropës”. Në kryeqytet ajo proteston nën dritaret e Kryeministrit. Ajo akuzoi socialistët se kishin vënë institucionet policore në shërbim të krimit të organizuar.

Pas ndërmjetësimeve ndërkombëtare, një qeveri teknike formohet për zgjedhjet dhe Saimir Tahiri, ministri i brendshëm i goditur nga akuzat e Dritan Zaganit, largohet nga posti i tij. Por suksesi nuk zgjat për opozitën. Në fund të zgjedhjeve, më 25 qershor 2017, Edi Rama triumfon. Partia Socialiste fiton shumicën e votave dhe ka luksin e qeverisjes së vendit vetëm. Me duart e lira për ta transformuar Shqipërinë në një integrim në BE, por një tjeter çështje ka shpërthyer në Itali. Policia siciliane po çmonton një rrjet kriminal të dyshuar për importimin e armëve dhe tonëve të kanabisit shqiptar.
Shefi është një kushëri i ish-ministrit “më të popullarizuar” të Ramës … i famshëm Saimir Tahiri. Deri më tani, akuzat e oficerit të policisë Dritan Zagani marrin një rëndësi të re. Versioni zyrtar i qeverisë po lëkundet. Sidomos pasi që emri i Ministrit të Brendshëm që ka qëdnrura më gjatë në këtë post që nga viti 1991 përmendet në përgjimet e policisë italiane. Saimir Tahiri, megjithatë, do të gëzojë imunitetin e tij si deputet për gati gjashtë muaj. Pasardhësi i tij thotë se historia me kanabisin shqiptar është mbyllur. “Nëse shohim të dhënat e vitit 2017, Shqipëria nuk duhet të konsiderohet më një vend që prodhon kanabis. Dhe nuk jemi ne që themi kështu, por Guardia Financiare Italiane, “policia doganore dhe financiare e vendit.

Një figurë e Partisë Socialiste shqiptare për gati tre dekada, ministri aktual i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, mbron bilancin e tij. Por tani, ai gjendet në deklarimet e kundërshtarëve të tij politikë, të cilët e akuzojnë atë për mbrojtjen e vëllait të tij, të dënuar në Itali në vitin 2008 për trafikim të kokainës. Akuzat e refuzuara me mospërfillje nga ministri: “Ju përsëritni argumentet e opozitës,” i përgjigjet gazetës ‘Liberation’ .
Fatmir Xhafaj megjithatë është në kundërshtim me bashkëpunëtorët e tij italianë. Sepse, nëse nga njëra anë, është e vërtetë se gjatë fluturimeve të Gardia Financës u vunë re në vitin 2017 88 të dyshuara si plantacione, kundër 2086 plantacione më vitin 2016, është po aq e vërtetë se droga bari shqiptare vazhdon të përmbytë brigjet e Puglias. “Ne konfiskuam 860 kg marijuanë dhe hashash në vitin 2015, 13.9 ton në vitin 2016, 34,9 ton në vitin 2017 në gati 10 ton në katër muajt e parë të 2018”, thotë Nicola Altiero, gjeneral brigade në jug të Italisë, në Bari.
Ai është shumë shqetësuar dhe nuk ndan optimizmin e ministrit shqiptar për ndalimin e prodhimit , “në anën tjetër të Adriatikut”. Ata janë justifikuara duke thënë se malli i konfiskuar është nga korrjeve në vitet e fundit. Por ne kemi studiuar përqindjen e përbërësit aktiv të pranishëm për të përcaktuar moshën e produktit dhe na duket se prodhimi nuk është më shumë se gjashtë muaj.