Juventus, refuzohet oferta 80 milionë euro për mesfushorin

Mediat italiane kanë disa ditë që shkruajnë për rrugën e mundshme, që Juventusi mund të marrë Sergej Milinkoviç-Saviç. Xhevahiri serb do të ishte “grabitja” e përsosur për Massimiliano Allegri, si për rolin që mbulon, edhe për karakteristikat e tij teknike. Por pista është ende shumë e komplikuar.
Sipas “Gazzetta dello Sport”, Juventusi do të dërgonte një ofertë të parë te Lazio për të filluar të mendojë seriozisht për marrëveshjen. Shuma prej 80 milionë eurosh, siç pritej, megjithatë, u refuzua nga Claudio Lotito, i cili për mesfushorin e tij vazhdon të kërkojë mes 120 dhe 130 milionë eurove.
Juventusi, në fakt, ka hedhur një lloj baze bisedimesh dhe po fillon të arsyetojë rreth operacionit. Është e qartë se negociatat janë ende në një fazë embrionale dhe, për t’u betuar, mund të jetë një nga vitet më të gjata në vitet e fundit.
Lazio i qëndron kërkesës së vet financiare për sulmuesin, por Juventusi ka në anën e tij faktin se Claudio Lotito, të paktën për këtë sesion të merkatos, nuk duket të ketë marrë asnjë ofertë tjetër për Milinkoviç-Saviç. Disa ditë më parë, presidenti i Lazios tha se kishte refuzuar 110 milionë euro gushtin e kaluar, por deri më sot duket se nuk ka asgjë konkrete.
Lojtari serb është tashmë në sezonin e tij të tretë në kryeqytet dhe duket i pjekur për një fillim të ri, sepse në fundin e sezonit, Milinkoviç-Savic shkëlqeu si kurrë më parë. Me pak fjalë, Juventusi mund të jetë protagonist i një prej telenovelave të këtij tregu veror.