Basha: Nuk do të marrim leje për protestat

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, të hënën, në mbledhjen e grupit parlamentar është shprehur se policia nuk arreston Olsi Ramën, Saimir Tahirin, Agron Xhafën, Balilajt e Habilat dhe kriminelët me shokë, por arreston qytetarët e varfër.
Basha tha se nuk ka për të pasur asnjë peticion apo kërkesë zyrtare për të marrë leje për mitingje.
“Le të vijnë t’ju arrestojnë ju, le të arrestojnë deputetët, le të vijnë e të më arrestojnë mua”, tha Basha.
“Ne kemi patur një takim të zgjeruar të opozitës parlamentare dhe të strukturave drejtuese të të gjithë partive opozitare në Shqipëri dhe kemi dalë me një vendim unanim; në krah të qytetarëve shqiptarë. Në krah të njerëzve të thjeshtë të këtij vendi të cilët po goditen, po vidhen, po përçmohen dhe po poshtërohen nga një bandë kriminale në pushtet. Në krah të atyre kuksianëve të cilëve iu grabit buka e fëmijëve dhe buka e gojës me taksën korruptive të “Rrugës së Kombit”.

Në krah të të gjithë shqiptarëve që goditen nga dita e sotme me taksat e reja të rritura mbi pronën, mbi banesat, me tarifat e shumëfishuara për faturat e ujit. Me heqjen e dhjetëra mijërave familjeve nga ndihma ekonomike. Kush kujton se ne e lëshuam këtë kauzë, pasi mbaroi debati në Parlament, e ka gabim. Shqipëria gjendet në prag të një humnere ekonomike dhe sociale. Shkaktari është Edi Rama, i cili sundon në mënyrë ilegjjitime, pasi vodhi zgjedhjet dhe bleu votat me paratë e drogës dhe krimit, vazhdon të qeverisë me bandat dhe banditët dhe një grusht oligarkësh, të cilëve u shet Shqipërinë cope-copë sipas ofertës më të lartë, duke u marrë shpirtin njerëzve të thjeshtë”, tha Basha. Sipas tij, kur ata të fillojnë të sillen si polici e ligjit edhe ne do t’i trajtojmë si polici e ligjit. Nuk kemi nevojë për media, të gjithë kemi Facebook, Smartfonë.Basha: Do të përcaktohen pikat nevralgjike nga ku do të nisë veprimi e do të përshkallëzohet veprimi. Do të thirren qytetarët e do t’u tregohet qartë që ky aksion bëhet për ju dhe vetëm për ju. Ne jemi në krahun tuaj dhe nuk ka rrugë tjetër. Nuk ka mbeturrrugë tjetër përballë kësaj bande në pushtet që shkel Kushtetutëne Ligjin dhe dhunon qytetarët për pushtetin e pasurinë e saj. Nuk ka rrugë tjetër!