Protestë në Shkup për rastin “Almiri”

Protestues nga Shkupi dhe zona të tjera të Maqedonisë shprehën të mërkurën pakënaqësinë e tyre para ndërtesës së qeverisë, pas vendimit të Prokurorisë shtetërore për rikualifikimin e akuzës në rastin e njohur “Almiri” në Kumanovë. Protestuesit kërkuan dorëheqjen e Kryeprokurorit të Përgjithshëm Lubomir Jovevski, të prokurorëve dhe gjykatësve të përfshirë në gjyqin që ka të bëjë me vrasjen e 4-vjeçarit Almir Aliu para më shumë se një viti. Po ashtu, kërkuan përgjegjësi nga qeveria për zvarritjen e reformave në gjyqësor. Rikualifikimi nga vrasje me paramendim në aksident trafiku me pasojë vdekjen, ka indinjuar shumë shqiptarë, ndërsa aktivistë të të drejtave të njeriut e organizuan përmes thirrjeve në rrjetet sociale protestën, të cilës iu përgjigjën qindra njerëz. “Pa përgjegjësi nuk ka drejtësi, pa drejtësi nuk ka qetësi!”, brohoritnin protestuesit, disa prej të cilëve mbanin lodra fëmijësh që i lanë në rrethojat e oborrit të qeverisë. Aktivistja Diana Tahiri paralajmëroi ngritjen e kallëzimeve penale ndaj prokurores së rastit, Suzana Kusigerska, ndaj gjykatëses dhe përfaqësuesve të tjerë gjyqësorë të përfsirë në këtë lëndë, “për mosparaqitjen e fakteve dhe dëshmive për çka dëshmoi i gjithë opinioni publik”, u shpreh ajo.

Nëna e Almirit, Myxheverja tha se kishte dalë në protestë jo vetëm për të birin e vrarë “por për të gjithë fëmijët që mund të rrezikohen nga ai kriminel, të cilin shteti ynë po e lë të lirë”.
Boban Iliç është personi i akuzuar për shtypjen me makinë të Almir Aliut. Rastit i kishte paraprirë një zënkë verbale midis të akuzuarit dhe babait të 4-vjeçarit. Në një prej videoregjistrimeve të publikuara në internet duket se si makina me shpejtësi të madhe në një rrugë të ngushtë godet bashkëshortët Aliu dhe fëmijën e tyre katër vjeç. Avokatët e familjes së viktimës thonë se dëshmitë tregojnë qartë për vrasjen me paramendim. I akuzuari u lirua para pak ditësh nga paraburgimi. Ai me të dalë nga burgu kërcënoi një gazetar, ndërsa vëllai i tij bëri gjeste ofenduese ndaj familjes së viktimës. Prokurori i Përgjithshëm, Jovevski ka hedhur poshtë akuzat ndaj Prokurorisë për prirje dhe anime mbi baza etnike në këtë rast.
Rasti ka marrë dhe dimensione politike. Ministri i Drejtësisë që vjen nga radhët e BDI-së, Bilen Saliji ka njoftuar dorëheqjen, për shkaqe morale, siç thotë, dhe “për shkak se besimi në gjyqësor po lëkundej”. Saliji thotë se nuk ka pasur trysni ndaj tij, ndërkohë që fajëson kryeprokurorin Jovevski për ndërhyrje në rikualifikimin e lëndës së Almirit. Por kritikët dhe kundërshtarët vlerësojnë se dorëheqja e ministrit është pjesë e riformatimit të paralajmëruar të kabinetit qeveritar të Zoran Zaevit.