BE kritikon Turqinë për ofensivën në qytetin Afrin

epa06373549 Federica Mogherini the EU High representative for foreign policy gives a press briefing after US president Donald J. Trump announced that the USA is recognising Jerusalem as the Israeli capital in Brussels, Belgium, 07 December 2017. Federica Mogherini stated that 'The European Union expresses serious concern about today?s announcement by the United States President Trump on Jerusalem and the repercussions this may have on the prospect of peace. The EU position remains unchanged.' EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka kritikuar Turqinë për ofensivën ushtarake në qytetin sirian Afrin dhe i ka bërë thirrje Ankarasë që të sigurohet që luftimet të ndërpriten. Këto komente të Mogherinit vijnë, pasi Turqia ka raportuar se trupat e saj dhe grupet siriane që ata mbështesin, kanë marrë nën kontroll qytetin Afrin, transmeton AP. Turqia ka nisur ofensivën në Afrin që dy muaj kundër kurdëve sirianë. Ankaraja i konsideron terroristë pjesëtarët e milicisë kurde siriane dhe thotë se ata kanë lidhje me kryengritësit kurdë brenda Turqisë. “Jam e shqetësuar për këtë”, u ka thënë sot gazetarëve Mogherini, duke iu referuar ofensivës turke në Afrin. Mogherini ka shtuar se përpjekjet ndërkombëtare në Siri duhet të kenë për qëllim të ulin tensionet dhe “aktivitetet ushtarake dhe jo t’i përshkallëzojnë ato”.