Policia greke: Në një muaj kapëm mbi 3 ton drog nga Shqipëria

Prej 20 janarit e deri sot, në Igumenicë, Janinë, Athinë, Selanik e kryesisht në zonën Kostur-Follorinë, policia greke ka sekuestruar 3 ton marijuanë që vinte nga Shqipëria. Policia greke ndjek një automjet që vinte nga kufiri greko-shqiptar. Automjeti ishte ngarkuar në kufirin e gjelbërt me Janinën, u arrit të kapej në Selanik.
Brenda në mjet u gjetën dhe u sekuestruan 18 pako me 113 kg 450 gram marijuanë të fshehura në bagazh. Në pranga drejtuesi i mjetit, shqiptari 28 vjeç. U sekuestrua makina dhe 2 celularë.
Ndërkohë, ditën e djeshme u sekuestruan në Selanik 113 kilogramë kanabis nga Shqipëria. Droga u kap në makinën e një shtetasi grek, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur. Mësohet se i arrestuari është 28 vjeç dhe droga ishte e ndarë në 18 paketa. Policia greke, në bashkëpunim me Njësinë Anti Drogë të Janinës kanë zbuluar drogën në bagazhin e makinës që drejtohej nga 28-vjeçari i arrestuar.