Ballina Politikë Si u fsheh zbulimi nga skaneri i kokainës kolumbiane për të shpëtuar...

Si u fsheh zbulimi nga skaneri i kokainës kolumbiane për të shpëtuar 180 milionë eurot për llogari të Edi dhe Olsi Ramës!

Ish-kryeministri Berisha shkrun në një postim në Facebook se, fshehja e zbulimit nga skaneri te 613 kg drogë, është skandali dhe akuza e dytë e madhe për Edi dhe Olsi Ramën!
Postimi i plotë në Facebook
Te dashur miq, zbulohet skandali qe deshmon perfundimisht perpjekjen e Rames, Xhafes, policise dhe doganes per fshehjen e ngarkeses se 613 kg kokaine.
Punonjes dixhitale te doganave dhe antidroges informuan qe ne daten 27 shkurt se ngarkesen prej 613 kg kokaine ne konteinerin e bananeve e zbuloi mengjesin e kesaj date, vetem dhe vetem nje njeri, punonjesi i turnit te skanerit tek kryente proceduren e skanimit.
Ky punonjes, pa patur asnje njoftim paraprak nga hetimi doganor, antidroga apo policia e shtetit zbuloi gjate skanimit se ne dyshemene e konteinerit kishte blloqe droge te ndara.
Po keto burime informuan se ne kohen e skanimit te konteinerit me 613 kg kokaine, nuk kishte ne dogane apo terren aty pari, asnje polic apo hetues doganor. Punonjesi i skanerit pasi zbuloi drogen menjehere dergoi ndihmesin e tij per te zgjuar nga gjumi drejtorin e doganes se Durresit. Pra drogen ne konteiner nuk e zbuloi asnje polici rendi apo i antidroges as dhe doganier apo hetues dogane.

E kunderta eshte e vertet! Policia dhe doganat, te cilat ishin njoftuar nga autoritetet kolumbiane, ato italiane etj per konteinerin me 613 kg kokaine, e mbajten ate ne kalate dhe per 8 dite me rradhe bene çdo perpjekje per te grabitur drogen nga konteineri.
Se fundi, pas interesit te partnereve se çfare po behet me ngarkesen e droges ata bene tentativen e fundit per ta shpetuar nga ligji kete ngarkese dhe kaluan konteinerin ne skaner pa i thene absolutisht as dhe nje fjale te vetme operatorit te skanerit me shprese se ai do bente dudumin apo vertet nuk do zbulonte drogen dhe keshtu do shpetoheshin 180 milion euro per llogari te Edi&Olsit Rames etj.
Ne qindra deklarata dhe prononcime, qe nga data 27 shkurt e gjer dje per kete megaafere, perveçse ndonje gazetari neper dhembe, asnje zyrtar i policise, doganave apo qeverise nuk ka permendur ne asnje rast per zbulimin nga skaneri te ngarkeses se droges. Ata kane deklaruar se drogen e zbuloi policia ne bashkepunim me doganen, hetimin doganor dhe asnjehere te vetme se ate e zbuloi skaneri dhe vetem skaneri pa asnje ndihme nga policia dhe hetimi doganor, te cilet bene gjithçka te kalonin ngarkesen pa u zbuluar droga.

Pas fshehjes se informacioneve nga partneret, ky eshte skandal i dyte me i madh, mashtrimi me i pafytyre i Rames dhe Xhafes ndaj shqiptareve, duke mohuar totalisht rolin kryesor dhe te vetem te skanerit ne zbulimin e droges per dy jave me radhe.
Ky mohim i tyre detyroi se fundi kompanine Rapiskan t’u thote shqiptareve te verteten me nje komunikate te publikuar dje mbi rolin e deges se saj ne Shqiperi ne zbulimin e 613 kg droge ne portin e Durresit.
Duke denuar dhe nje here perpjekjet e Rames dhe Xhafes per te fsheur dhe grabitur 613 kg kokaine, le te falenderojme me mirenjohje punonjesin trim, te ndergjegjshem te skanerit qe beri pluhur planin kriminal te klanit Rama! sb

Exit mobile version