Ballina Politikë Basha tregon se çfarë fshihet pas shpifjes së “Mother Jones”: Po përgatitet...

Basha tregon se çfarë fshihet pas shpifjes së “Mother Jones”: Po përgatitet lirimi nga akuzat i Tahirit

“PD nuk ka patur dhe nuk ka asnjë kontakt të drejtpërdrejtë ose indirekt me asnjë person apo kompani ruse. Jam 1 mijë përqind i sigurtë. Edhe shqiptarët e dëgjuan. Kjo është teza që Edi Rama ka lancuar në mars 2017. Thotë se në Shqipëri ka krim, drogë, korrupsion, varfëri por unë jam mburoja ndaj Rusisë. Ka qënë deklarata e tij. Tani çfarë ka ndodhur?! Kapet me kokainë, kapet me ministrin e brendshëm dhe thotë se unë mund të bëj krim por Lulzim Basha nuk është europian. Thotë që Tahiri im është marrë me rafikun e drogës por është europian dhe Basha që denoncon trafikun e drogës është pro rus. Është tërësisht teza e Edi Ramës dhe kjo vërteton që gazeta e majtë ka marrë tërësisht tezën e Ramës, e cila financohet nga miku i tij Xhorxh Soros që dihet publikisht që është miku i tij”, tha Basha.
Kryetari i PD, Basha ka treguar se çfarë po luhet pas pagesave të Ramës për shpifjet e revistës “Mother Jones” për të ashtuquajturat lidhje të PD me financimet ruse. “Po përgatitet lirimi i Tahirit nga akuzat e trafikut të drogës dhe këto shpifje kanë dalë tani për të hequr vëmendjen nga ngarkesa e kokainës.

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha është përgjigjur për shkrimin e publikuar nga revista amerikane “Mother Jones” e cila hidhte dyshime se paratë me të cilat u paguan lobuesit në SHBA vinin nga kompani të regjistruara në parajsat fiskale pas së cilave qëndrojnë shtetas rusë.
“Çështja e lobimit të PD është hapur në 14 nëntor kur lobuesi ynë amerikan bëri deklarimin në Thesarin e SHBA. Ne u kemi paguar lobuesve në SHBA vetëm 125 mijë dollarë. Pagesat janë bërë dy herë nga 50 mijë dhe një herë 25 mijë dollarë” – tha Basha në Opinion në Tv Klan që tha se shkrimi në “Mother Jones” është i paguar nga Rama.
“Mother Jones” është një gazetë ekstremiste e majtë e cila ka pasur në qendër të vëmendjes Romny dhe Traump në të kaluarën e cila financohet me miliona dollarë nga Soros. PD i ka deklaruar publikisht të gjitha fondet. Janë paguar vetëm 125 mijë dollarë. Këto janë në faqen e KQZ-së për dy kompani në një periudhë 3 apo 4 mujore.
“Mother Jones” thotë që ka marrë 650 mijë dollarë? Ne kemi paguar vetëm 125 mijë dollarë, nuk kemi bërë asnjë pagesë 500 mijë dollarëshe. PD ka deklaruar ato që ka shpenzuar dhe ka shpenzuar ato që ka deklaruar. Shkrimi është i mbushur me insinuata” – tha Basha.

Exit mobile version