Oficeri i Antidrogës tregon për përplasjen mes DEA-s dhe policisë së Ramës për 613 kg kokainë, reagon Berisha

Ish-Kryeministri Berisha ka renditur 14 fakte pas të cilave rritet akoma dhe më shumë dyshimi se pas kokainës në Durrës qëndrojnë vëllezërit Rama. Ish-Kryeministri i referohet një denoncimi të një oficeri të Antidrogës i cili hedh dritë mbi një konflikt mes DEA-s dhe policisë së Ramës për kokainën.
Postimi
Fakte te reja deshmojne se Edi dhe Olsi Rama jane klani politik i 613 kg kokaine!!
Antidroga dixhitale informon:
Informacioni nga Kolumbia eshte dhene ne muajn janar
2- Pala italiane ka dhene informacion pasi ka marredhenie apo informacion nga Kolumbia
3- Informcioni eshte dhene me numrin konkret te konteinerit!
4-Ndaj dhe nga te tre konteineret ate nate eshte kontrolluar vetem konteineri i shenjuar qe mbante drogen!
5-Konteineri ne Durres ka ardhut me dt 19 janar!
6-Policia e dinte se droga ishte e klanit Rama ndaj dhe nuk e referoi ne prokurori por e la konteinerin 10 dite ne kalate me qellim qe te hapte konteinerin pas ndryshimit urgjent te drejtorit te portit per te rrembyer drogen por skenari iu deshtoi
7-Procedimi penal eshte regjistruar vetem nje nate para dt 27 pasi humben shpresen se mund te grabisnin drogen nga konteineri
8-Nderhyrja eshte bere vetem pas kerkeses per informacion disa here nga Marina Kolumbiane, DEA dhe pala italiane, per te ditur per fatin e konteinerit.
9-Qe policía nuk ka dashur te nderhyje per kete rast vertetohet edhe me faktin se ate nate ne Durres ka qene edhe vete ministri Xhafa, i cili ka shkuar aty me urdher te Edi Rames per te verifikuar situaten.
10-Ne fund, kur kane pare se nuk kishin nga t’ja mbanin, ka nderhyre policía duke jua lene ne dore dy punetoreve te thjeshte
11-Nje fakt tjeter; Pronari ARBER Cekaj kur ka ardhur konteineri ka qene ne Shqiperi..
12- Te gjitha sa me siper dhe sa flitet, i bie qe kjo ngarkese ka qene e Edi dhe Olsi Rames dhe vetem e tyre.
13-Vetem per ata mund te behej çdo perpjekje per te grabitur drogen dhe u la te largohej pronari i kompanise!
14-Vetem per Edin dhe Olsin e tij, Xhafa dhe Ardi Veliu bllokuan dhe prishen hetimet.
Vetem per Edin dhe Olsin e tij pasi u bllokuan dhe u prishen hetimet per konteinerin me 614 kg kokaine, u mohuan dhe mohohen te gjitha informacionet nderkombetare per konteinerin e droges te konfirmuara tashme jo vetem nga Fatzi Droga mengjesin e dt 28 shkurt por dhe nga nje seri burimesh kombetare dhe nderkombetare!! sb

“Pershendetje Dr Berisha jame oficer i antidroges ne Durres.Informacioni nga Kolumbi a eshte dhene qe ne muajin Janar kur eshte nisur kontenieri.Po keshtu edhe pala Italiane ka dhene información pasi ka marre información edhe ajo nga Kolumbi a.Kjo vertetimet me fakt in se información i eshte dhene me numrin konkrete te kontenierit dhe policía vetem kete kontenier ka kontrolluar ate nate nderkohe qe ne port kane qene edhe dy konteniere te tjere te kesaj firme .Kontenieri ka ardhur ne Durres me date 19 shkurt.Dmth policia shqiptar qe nga Janari e deri tani ka hetuar dhe e ka marre vesh shume mire se kujt i perket kjo ngarkese dhe qellimisht nuk ka nderhyre dhe as nuk ka referuar materialet ne Prokurori e krimeve te renda.Procedimi penal eshte regjistruar vetem nje nate para ngjarjes me date 27 dhe nderhyrja eshte bere po kete date me insistimin e sherbimeve partnere si DEA.dogana Italiane e ushtria kolumbiane te cilat kane kerkuar información se cfare ka ndodhur me kete rast disa here.Qe policía nuk ka dashur te nderhyre per kete rast vertetimet edhe me faktin se ate nate ne Durres ka qene edhe vete ministri Xhafa i cili Ka shkuar aty me urdher te EDI Rames per te verifikuar situaten .Ne fund kur kane pare se nuk kishin nga tía mbanin ka nderhyre policía duke Juan lene ne dore dy punetoreve te thjeshte.Efhe nje fakt tjeter.Pronari ARBER Cekaj kur ka ardhur kontenieri ka qene ne Shqiperi.. Te gjitha sa thashe me siper i bie qe kjo ngarkese ka qene e Olsi Rames etj.Kjo menyre transporti ka filluar pas 2013 me kontenieret e bananeve.Mbrojtja e tyre ne Durres behej nga Ish Drejtor i policise Durres Perlat Cullaj I cili ishte I vetmi Drejtor policía qe nuk levizi nga Durresi per 4 vjet me radhe.”