Humbi jetën në moshën 31-vjeçare, zbardhet autopsia e vdekjes së Davide Astorit

Vdekja e papritur e futbollistit italian, Davide Astori, tronditi jo pak tifozët dhe mjekët sportivë, për shkak se trupi i lojtarit nuk kishte shfaqur asnjëherë më parë anomali shëndetësore, edhe përmes kontrolleve të detajuara. Autopsia mbi trupin e kapitenit të Fiorentinës ka hedhur dritë mbi trajedinë, duke zbuluar se ishte zemra, ajo që “tradhtoi” Astorin, duke u ndalur ndërsa ai flinte. “Në bazë të të dhënave të marra nga autopsia, futbollisti ka vdekur për shkak të një ‘bradiaritmie’. Zemra nisi të ngadalësojë deri në ndalesën e plotë. Nga analizat nuk ka shkaqe të jashtme dhe të ndryshme nga ajo e një vdekjeje natyrale, por do të presim të dhënat përfundimtare brenda 60 ditësh”, tha Antonio De Nicolo, prokuror nga Udine. Autopsinë e ndoqi dhe një konsulent i familjes Astori, ndërsa të enjten, trupi i kapitenit të Fiorentinës do të dërgohet në Coverciano. Më pas, funerali do të zhvillohet në qytetin e Firences, në Bazilikiën e Kryqit të Shenjtë. Fiorentina dhe Cagliari gjetën mënyrën për të nderuar Davide Astorin, duke tërhequr përfundimisht fanellën e futbollistit me numrin 13. Mbeten gjithsesi pikëpyetje të mëdha sesi një futbollist vetëm 31 vjeç, që gëzonte shëndet të plotë, u nda nga jeta në mënyrë të papritur, pak orë para një ndeshjeje të Serie A. Kontrolli i fundit shëndetësor i Davide Astorit daton më 28 shkurt të këtij viti, pa anomali dhe të dhëna shqetësuese.

auto gazeeeta dello sport1520351387