Ballina Aktualitet Ushtria kolumbiane: Si e kapëm kokainën në Shqipëri në bashkëpunim me agjencitë...

Ushtria kolumbiane: Si e kapëm kokainën në Shqipëri në bashkëpunim me agjencitë ndërkombëtare dhe kujt i përket

TUMACO, COLOMBIA: An anti-narcotics policeman stands guard in front of packages of cocaine that were confiscated during an operation in the port of Tumaco, in southwestern Colombia, 20 April, 2002. Three tons of cocaine, meant for shipment to the United States and Europe, were seized during the raid. AFP PHOTO/Gerardo GOMEZ (Photo credit should read GERARDO GOMEZ/AFP/Getty Images)

Ushtria kolumbiane nxjerr zbuluar mashtrimin e Ramës për kokainën e sekuestruar. Ata japin detaje nga operacioni duke renditur të fundit hallkën e policisë shqiptare.
Ne njoftimin e saj zyrtare Marina Koumbiane njofton se: “Rreth 613 kg kokainë të kamufluar në një kontejner me banane u zbuluan në portin shqiptar të Durrësit në një operacion të koordinuar nga marina kombëtare kolumbiane, agjencitë ndërkombëtare dhe policia shqiptare,” e nis artikullin media meksikane.
Rikujtojme ketu se Rama deklaroi diten e merkure mbasdite se ky operacion ishte vetem i policise shqiptare pa asnje njoftim nga partnere apo agjensi nderkombetare.
Ai detyroi Xhafen, i cili ne mengjesin e dites se merkure kishte paraqitur zbulimin e 614 kg kokaine ne Durres si nje operacion te perbashket te policise me partneret nderkombetar, te pergenjeshtroje kete deklerate, pra veten e tij. Xhafa, i detyruar nga Rama te merkuren ne darke deklaroi se zbulimi i kokaines ne Durres ishte veper vetem e policise shqiptare!

Per me teper lexoni shkrimin e meposhtem”.
“Ushtria Kolumbiane ka reaguar zyrtarisht përmes një deklarate në faqen zyrtare lidhur me operacionin e zhvilluar që çoi në sekuestrimin e 613 kg kokainë.
Një ditë më parë Kryeministri Edi Rama e cilësoi si një sukses vetëm shqiptar kapjen e sasisë më të madhe të drogës së fortë në territorin shqiptar, duke mohuar bashkëpunimin apo marrjen e informacionit nga agjensitë ligjzbatuese të huaja.
Por sipas deklaratës zyrtare të Ushtrisë kolumbiane, e cila ka lëshuar një deklaratë për mediat, të publikuar madje edhe në faqen e saj zyrtare, thuhet se në operacion ishin të përfshira Marina Kombëtare Kolumbiane, agjensitë ligjzbatuese të disa shteteve dhe policia shqiptare.
“Në zhvillimin e një operacioni të koordinuar që përfshinte Marinën Kombëtare Kolumbiane, agjencitë ndërkombëtare dhe Policinë Shqiptare, në portin e Durrësit – Shqipëri u konfiskuan 613 kilogramë hidrokloruri kokainë.
Droga e konfiskuar ishte e fshehur në dyshemenë e një kontenieri që do të linte Kolumbinë në mes të janarit me fund të dyfishtë, të ngarkuar me banane, në një anije që në itinerarin e saj do të vizitonte disa porte në Europë përpara se të arrinte në portin e Shqiperisë.

U konfiskua falë informatave në kohë të ofruara nga agjencitë pjesëmarrëse, të cilat i lejonin Policisë Shqiptare të planifikonte një operacion për të kontrolluar rrugën e kontejnerit, në pronësi të një kompanie shqiptare, që nga momenti i zbritjes së tij në Port në objektet e kompania në lokalitetin e Durrësit, vendi ku entiteti i policisë ndërhyri në kontejnerin gjetjen e narkotikëve.
Kokaina e konfiskuar i përkiste një strukture trafikimi të drogës të lidhur me Grupin e Armatosur të Organizuar të njohur si “Clan del Golfo”, i cili ka kontakte në disa porte në Evropë ku ata dërgojnë dërgesa droge”, thuhet në deklaratë.

Exit mobile version