Marotta: Shpirti i Juventusit nuk ndryshon, kudo luajmë për fitore

Beppe Marotta, drejtori i Juventusit, ka shfrytëzuar një ceremoni për të folur mbi çështje aktuale dhe të ardhmen bardhezi: “Nuk duhet të shohim renditjen, duhet të shikojmë angazhimet që do të ndjekin njëra-tjetrën nga këtu e deri në maj. Janë angazhime në gara të ndryshme. Shpirti është gjithmonë i njëjtë: hyjmë në fushë për të fituar. Llogaritë, pastaj, bëhen në fund. Allegri? Mendoj se ai ka provuar të jetë, jo vetëm te Juventusi, një nga trajnerët më të mirë përreth. Për të flasin rezultatet e arritura, flasin ato që ka treguar se mund të arrijë në këtë fushë. Ky është konsensus i madh për të. Është një marrëdhënie e krijuar ndërmjet indiferencës, por që sot po i jep klubit, tifozëve dhe atij vetë kënaqësi të madhe. Kështu që jam i sigurt se kjo marrëdhënie do të vazhdojë. Napoli luan futbollin më të mirë në Itali? Të luash mirë apo keq është komplementare dhe e lidhur me faktorë të ndryshëm. Unë besoj, në të vërtetë, se në fund, mbahet mend trofeu që fiton, pavarësisht se ke luajtur më mirë apo më keq. Sigurisht, nëse fiton, do ta meritojë, sepse do të kishte më shumë pikë se ne. Ndeshja e drejtpërdrejtë themelore? Unë nuk mendoj kështu, por do të jetë e rëndësishme. Nga këtu deri në fund ka ende shumë pikë në dispozicion dhe shumë lojëra për t’u përballur.

Dhe shpesh, të ashtuquajturat sfida ‘të lehta në letër’ mund të jenë shumë të vështira. Higuain? Goditja që ka marrë në kyçin e këmbës është vërtet e bezdisshme dhe përfshin vëmendjen tonë. Nuk është asgjë serioze, por ne preferojmë që kjo traumë të zgjidhet në mënyrën më të mirë, prandaj, nëse duhet të presim, do ta bëjmë këtë. Merkatoja? Pyetja e pashmangshme që më bëhet është ajo për Emre Can, një nga lojtarët më tërheqës, si për vlerën e tij, edhe për potencialin që posedon. Ne po ndjekim rrugën tonë, por e dimë se ka edhe klube të tjera konkurruese. Nëse vendos të vijë te Juventusi, ne do të jemi të lumtur. Nëse vendos të bashkoheni me një ekip tjetër, ne do të marrim një shans tjetër. E ardhmja e Buffon: Unë marr atë që ka thënë ditët e fundit, se është i përqendruar në të tashmen, te sfida të vështira, si transfertat në Romë dhe ‘Wembley’, lojërat e tjera të Seria A dhe finalja e Kupës së Italisë. Të gjithë jemi të përqendruar në të tashmen. E ardhmja, siç është thënë vazhdimisht nga Gigi, do të diskutohet me presidentin Agnelli. Darmian? Ai është lojtar i Manchester United, mund të them vetëm se është i mirë dhe interesant”.