Shorti i Europa League: Milan-Arsenal, finalja e parakohshme, ja përplasjet e tjera

Eshtë hedhur në Lyon të Francës shorti për 1/8-t e finaleve të Europa League, në qytetin ku do të luhet edhe finalja e këtij edicioni të “kupës së vogël”. I vetmi rregull i paracaktuar ishte se të tre skuadrat ruse ende në garë nuk mund të ndesheshin me ukrainasit e Dinamos së Kievit, pjesa tjetër ishte short i lirë. Ai që nxori goglat nga vazo ishte ish-futbollisti i Barcelonës, Eric Abidal.
Sfida më e fortë që ka dalë nga ky short është padyshim Milan-Arsenal, një përballje që kohët e fundit është parë shpesh në Champions League. Të besuarit e Gattuso, shtatë herë kampion të Europës, do të sfidojnë ekipin e Wenger që për herë të parë në 17 sezonet e fundit merr pjesë në Europa League. Takimi i parë do të luhet më 8 mars në “San Siro”, ndërsa ndeshja e kthimit më 15 mars në “Emirates”.
Lazio do të përballet me Dinamon e Kievit, ndërsa RB Leipzig do të vihet përballë Zenit Shën Petërsburg. Atletico Madrid, një nga ekipet pretendente për suksesin final, do të ndeshet me Lokomotivën e Moskës. Skuadra tjetër moskivite, CSKA sfidon francezët e Lyon. Interesante do të jetë edhe përballja mes Marsielle dhe Athletic Bilbao.

Europa League, 1/8-t e finaleve
(8 dhe 15 mars)
Lazio – Dinamo Kiev
RB Leipzig – Zenit
Atletico Madrid – Lokomotiv Moskë
CSKA Moskë – Lyon
Marsielle – Athletic Bilbao
Sporting – Victoria Plzen
Borussia Dortmund – Salcburg
Milan – Arsenal