Berisha: Mijëra familjeve ju pre kafshata e gojës, të sëmurët po çohen drejt vdekjes

Po rritet ekonomia sigurisht, ka shkuar në qiell pasuria e oligarkëve tuaj dhe e juaja, ka shkuar në humnerë gjendja ekonomike e qytetarëve
Shkoni takoni pak punëtorët e By Pass-it, dy vjet si plebej, si skllevër pa rrogë, sepse i urdhëronte nga zyra e Edi Ramës, Vali Bizhga. Janë të gjitha të regjistruara
Ish-Kryeministri Berisha reagoi ashpër dje në Parlament me situatën e rënduar ku gjenden familjet shqiptare sot, ku mijëra familje ju është prerë nga qeveria ndihma ekoomike e nga ana tjetër, të tjerë mijëra shqiptare dergjen spitaleve me medikamente dhe kushte për t’u kuruar. Berisha replikoi në Parlament me deputetët socialistë teksa theksoi se kjo qeveri teksa zhvat përmes tenderimeve paratë e taksapaguesve shqiptarë, duke i futur në xhepat e saj dhe të klientëve e nga ana tjetër po lë mijëra familje në mjerim të plotë.
“Parafolësi (Ervin Bushati) foli këtu sikur të ishte në Hënë e jo në Tokë, jo i atyre qytetarëve që sot në dhjetëra e mijëra raste ja u pret kafshatën e gojës. Jo i atyre qytetarëve që sot po qajnë nga Lëpusha gjer në Pogon me lot mjerimi, jo i atyre, të cilëve ju që pasuroheni çdo ditë në mënyrë marramendëse ja u pret dhe kafshatën dhe u thoni qërrohuni nga Shqipëria, se këtu ska vend për ju. Po rritet ekonomia sigurisht, ka shkuar në qiell pasuria e oligarkëve tuaj dhe e juaja, ka shkuar në humnerë gjendja ekonomike e qytetarëve.

Shkoni takoni pak punëtorët e By Pass-it, dy vjet si plebej, si skllevër pa rrogë, sepse i urdhëronte nga zyra e Edi Ramës, Vali Bizhga. Janë të gjitha të regjistruara. Dhe tani e tenderoni për së dyti e së treti. Këto janë investimet që bëni, i vidhni dhe i investoni serish. Ndaj dhe të dilni këtu e flisni, nuk po përdor një term që një gazetar amerikan i tha Nikita Hrushovit “po leh si qen në Hënë”, por unë nuk po e përdor këtë term, ama po të them që ti je një deputet që nuk njeh zonë, nuk njeh zgjedhësit në Shqipëri”, tha Berisha.
Ish-Kryeministri Sali Berisha e ka konsideruar pashpirtësi, papërgjegjshmëri nga ana e shtetit, mungesën e Sintromës, holluesit të gjakut në farmaci, prej 5 muajsh për të sëmurët që kanë vendosur valvula në zemër. Në Kuvend, Berisha ka sulmuar nga salla, kryeministrin, pas fjalimit që mbajti ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. “Zoti Ruçi, iu drejtua Berisha, kryetarit të Kuvendit për mungesën e ilaçit “Sintromë”, kjo është në 80-90% e barabartë me vdekje. Nëse valvula nuk merr holluesin e gjakut, krijon droçka që e çojnë drejt vdekjes të sëmurin.
Duke cituar mesazhin e një qytetari, “Xhevahir Bushati, banues në lagjen 14 në Shkozët, – Berisha lexoi: “…thuaji asaj ndrikullës përpara, ka fjalën për Ramën, se atë (ministren) nuk e llogarit kush – se ka 5 muaj që nuk gjendet “Sintromë” në farmacitë e vendit. Nuk ka më katastrofë! Deri këtu…Se këta që luajnë me diamandë, si ky që foli para meje, e kanë të lehtë këtë botë, e kanë rozë, po këta që vdesin për valvulë se s’kanë “Sintromë” për të marrë e kanë Ferr, këtë botë. Kjo është super-emergjencë”, theksoi Berisha.