Maskat lidhin burrë e grua, grabisin makinën dhe një shumë parash

Persona të maskuar dhe të armatosur kanë grabitur në mesnatë një çift të moshuarish brenda banesës së tyre në fshatin Shirq të Shkodrës. Grabitësit kanë vjedhur me dhunë një sasi lekësh dhe automjetin e parkuar në oborr. I zoti i shtëpisë, Mark Alia rrëfen momentet e tmerrit, kur grabitësit i kanë vënë litarin në fyt, ndërsa e shoqja është tentuar të goditet me levë. “Mua më kanë hipur sipër dhe kanë dashur të më mbysin. Morën automjetin dhe dy çifte”, shprehet Mark Alia.
I zoti i shtëpisë tregon se grabitësit janë të njohur për të. Madje, thotë se babai i njërit prej grabitësve ka bërë punime në shtëpinë e tij dhe se ai për këtë nuk e fal. “Djalin nuk e fal, të atin e tij po. Më ka kërkuar falje”, thotë Mark Alia. Ndërkohë, policia pohon se emrat e grabitësve nuk bëhen të ditur pasi, hetimet vazhdojnë dhe dyshohet se ky grup ka kryer të tjera grabitje me armë.

Dy persona të armatosur kanë hyrë në banesë. Ishin edhe të maskuar. Fillimisht kanë shkëputur sinjalin e alarmit tek dera e oborrit dhe të kamerave. Më pas kanë mbyllur derën e shtëpisë time. Kanë hyrë brenda dhe më kanë vënë litarin në qafë. Më thanë se po lëvize të vrasim. Kishin një hekur në dorë që e mbanin për të më goditur në rast se do lëvizja. Më kanë lidhur. Kanë kontrolluar të gjithë shtëpinë, sepse donin para, por nuk ka e arritur që ta hapin kasafortën në banesë. Kanë marrë dy çifte, makinën dhe një orë dore.
Njërin prej tyre e njoh. Kristjan Marashi bashkë me babain kanë punuar më përpara në banesën time dhe e dinë sistemin dhe kasafortën. Babai ka ardhur në mëngjes dhe më ka kërkuar falje, duke më thëne se Kristjani nuk është më djali im. Babain e kam falur, ndërsa Kristjanin jo. Më kanë mbyllur derën e banesës se po të kisha dalë do i kisha vrarë të dy pa problem fare. Gruaja ime ka qenë në gjumë dhe nuk ka dëgjuar asgjë, sepse i kanë hedhur një ilaç për gjumin. Unë nuk i kam askujt borxh, kemi qenë vetëm dy të moshuar në banesë. Kur kam dalë kam patur një çifte të fshehur dhe kam qëlluar në ajër njëherë. Komshiu doli dhe njoftoi menjëherë policinë, sepse na kishin marrë edhe telefonin. Policia erdhi shpejt dhe i falenderoj që i kanë kapur shpejt. Këtu në zonë kanë ndodhur shumë vjedhje teksa kanë marrë bagëti, por edhe sende në banesa”, ka rrëfyer ai.