Juventusi do t’i rrëmbejë mbrojtësin italian United

Juventusi është i interesuar në sigurimin e nënshkrimit të mbrojtësit të Manchester United, Matteo Darmian. Anësori i djathtë ka luftuar për të pasur kohën e duhur të aktivizimit në “Old Trafford”, duke bërë vetëm katër paraqitje në Premier League, nën drejtimin e Jose Mourinhos, këtë sezon. Juve mund t’i ofrojë atij një rrugëdalje nga United, me gjigantët e Seria A që dëshirojnë të zëvendësojnë mbrojtësin 34-vjeçar, Stephan Lichtsteiner, i cili është i vendosur të largohet nga klubi bardhezi, kur kontrata e tij të skadojë këtë verë. Darmian, gjithashtu, ka qenë subjekt i interesimit të Napolit dhe Romës, por Mourinho deri më tani ka rezistuar për shitjen e tij, duke e vlerësuar atë si një anëtar të suksesshëm të skuadrës. Manchester United ka paguar rreth 13 milionë £ për të nënshkruar me mbrojtësin italian në vitin 2015, nën menaxhimin e Louis van Gaal, ndërsa ka bërë një total prej 80 paraqitjesh me “Djajtë e Kuq”. Kuptohet se Darmian mund të jetë i gatshëm ta lërë “Old Trafford” në verë për një kthim në Itali. Sidoqoftë, Manchester United nuk ka vendosur ende një vlerë për 28-vjeçarin, ndaj mbetet për t’u parë nëse Juventusi do të jetë në gjendje të negociojë një marrëveshje në fund të sezonit. Darmian ka luftuar veçanërisht për të luajtur rregullisht që kur Mourinho zëvendësoi Van Gaal si trajner, në vitin 2016, por insistoi përsëri në tetor se nuk u pendua që iu bashkua klubit nga “Old Trafford”: “Bëra një zgjedhje për të ardhur te Manchester United dhe nuk më vjen keq, tha italiani. Sigurisht, është normale që çdo lojtar dëshiron të luajë sa më shumë të jetë e mundur. Unë punoj shumë çdo javë dhe do ta vazhdoj ta bëj këtë. Unë nuk e shikoj gjithmonë futbollin italian dhe nuk e di se çfarë do të ndodhë në të ardhmen, ndoshta do të ketë një shans për t’u kthyer aty një ditë”.