Plas “bomba” në Spanjë! Edhe Reali e Barça trukime ndeshjesh, lista e 51 ndeshjeve të fiksuara

Reali i Madridit dhe Barcelona e kanë parë emrin e tyre mes skuadrave që janë përfshirë në listën e ndeshjeve të trukuara, por fatmirësisht dy gjigantët e futbollit spanjoll nuk kanë ekipet e para në këtë valë skandali.
Skuadra e dytë e galaktikëve, Real Castilla, si dhe Barcelona B janë mes atyre që dyshohen se në 3 sezonet e fundit kanë manipuluar rezultatet.
Njësia për Krimin e Specializuar në Spanjë formalizoi dhe një listë me ndeshjet e dyshuara, ndërsa ndaloi në operacionin e saj 28 persona në Extremadura, në Andaluzi, në Murcia dhe Katalonjë.
Ndeshjet e dyshuara ishin raportuar më parë nga “Federbet” dhe përfshinte 51 përballje. Mes tyre janë dhe sfida të luajtura nga Real Madrid Castilla dhe Barcelona B.
Sipas analizës së bërë përmes koefiçentëve dhe basteve është manipuluar në shumë raste sasia e golave, minuta e shënimit dhe rezultati final. Kjo bëhej përmes rrjeteve ilegale të basteve, me bazë në Azi.

51 ndeshjet e dyshuara si të trukuara, publikuar nga El Confidencial
Temporada 2015-2016
Segunda División B
Real Unión – La Roda
Atlético Astorga – Racing de Ferrol
Tercera División
Paterna – CD Castellón
Loja – Maracena
Mora – Marchamalo
EC Granollers – Santfeliuenc FC
Recambios Colón – Novelda
Acero – Recambios Colón
UD San Pedro-Los Villares
Atlético Sanluqueño-AD Ceuta
Temporada 2016-2017
Segunda B
Baleares-Gavá
El Ejido-La Roda
Linares-Melilla
Arandina-Racing de Santander
Racing de Ferrol-Coruxo
Cornellá-Eldense
Barcelona B-Eldense
Villarreal B-Eldense
Atlético Baleares-Eldense

Eldense-Gavá
Tercera División
Écija Balompié-Sevilla C
Atlético Espeleño-Alcalá
CD Rincón-Dos Hermanas
Atarfe-Guadix
Zafra-Olivenza
Marchamalo-Talavera de la Reina
Alcalá-Écija Balompié
Alcalá-Atlético Espeleño
Atarfe-Loja
Atlético Espeleño-San Roque de Lepe
EAN Vanguardia-Yeclano Deportivo
Alcorcón B-Getafe B
Vélez-Atarfe
Murcia B-Águilas
Copa Federación
Ponferradina-Tenisca
Badajoz-Atlético Mancha
Temporada actual 2017/2018
Segunda B
Jumilla-Écija Balompié
Cerceda-Real Madrid Castilla
UD Gijón Industrial-Unión Langreo
La Hoya Lorca B-EAN Vanguardia
Alcalá-San Roque de Lepe
Xerez-Olivenza
Xerez-Alcalá
Lebrijana-Xerez
Astorga-Real Burgos
Lebrijana-Alcalá
Alcalá-Sevilla C
Málaga B-Atarfe
Becerril-Virgen del Carmen
UD Gijón Industrial-Unión Langreo
Atlético Espeleño-Arcos