“Macja e Zezë” eliminon Manchester Cityn, Guardiola sherr në tunel

Macja e zezë e City-t ka goditur sërish. Skuadra që ka eliminuar Manchester City-n disa vite më parë, dhe madje ka fituar kupën në një finale me City-n prapë në vitet e fundit ka arritur të mposhtë sërish skuadrën e miliardave me rezultatin 1-0 në DW Stadium.
Pjesa e parë nuk ishte tipike për skuadrën e Pep Guardiola-s. City arrin të kontrollojë ndeshjen por pa krijuar mundësi shënimi teksa të gjitha goditjet që nisen drejt portës përfundojnë jashtë fushës. Rasti i parë serioz i City-t vjen në minutën e 30’ nga Fernandinho.
Pak pas tij Gundogan ka një mundësi të mirë por edhe ai tregohet i pasaktë. Pak sekonda përpara se të përfundonte pjesa e parë situata vështirësohet për City-n kur Fabian Delph del me karton të kuq pas një ndërhyrjeje të rëndë ndaj kundërshtarit.
Gjithsesi, kjo nuk ndikon shumë në ndeshje pasi City vazhdon të kontrollojë ndeshjen por pa krijuar arste për gol dhe vetëm goditjet nga distanca janë të rrezikshme. Mrekullia vjen në minutën e79’ kur vendasit nisin një kundërsulm që finalizohet me gol nga Will Grigg. City tenton të shpëtojë të paktën humbjen por përpjekjet e De Bruyne me shokë ishin të kota. Wigan triumfon sërish me City-n.

Guardiola: Asgjë nuk ndodhi
Pep Guardiuola e ka përjetuar keq eliminimin nga “FA Cup”, pas humbjes 1-0 ndaj Wigan. Duke bërë vlerësimin e ndeshjes, njeriu i stolit të Manchester City tha: “Unë e përgëzoj Wiganin për fitoren, luajti shumë mirë në pjesën e dytë, kur ne nuk kemi pasur shumë ndikim. Jemi ndëshkuar nga një kundërsulm në fund dhe kemi humbur. Kur humbas, fjalët e mia të para janë urime ndaj kundërshtarit, siç kam bërë me Liverpool. Kemi bërë gjithçka, por dy ndeshje janë të ndryshme, në një ndeshje kjo mund të ndodhë. E kuqe për Delph? Po, ishte karton i kuq. Ishte një veprim i panevojshëm. Arbitri vendosi atë që vendosi. Mund të jetë e kuqe, po. Tension në tunelin e stadiumit? Asgjë nuk ndodhi në tunel”.