Klauzola sekrete, që u fsheh në kontratën e Mbappe

Nënshkrimi i papritur i Neymar nga PSG nuk ishte bombardimi i vetëm i së kaluarës verore. Në fakt, ekipi parisien, gjithashtu, mbylli një tjetër nga operacionet më të diskutuara të merkatos, për të marrë shërbimet e Kylian Mbappé, francezit premtues, që u evidentua te Monako me 25 gola të tij në 44 ndeshje. Megjithatë, sulmuesi francez nuk arriti në “Parc des Princes” në pronë, por e bëri këtë si një huazim me një opsion blerjeje prej 180 milionë euro. Kjo ishte strategjia e ndjekur nga Nasser al-Khelaïfi në përputhje me “fair play financiar” të UEFA-s. Edhe pse sezoni nuk ka përfunduar ende, Mbappé tashmë është bërë një lojtar i PSG-së për të gjitha qëllimet dhe synimet. Kjo është përcaktuar nga një klauzolë kurioze, që fiksoi klubi i kryeqytetit me Monakon në kontratën e detyrës, siç është shënuar nga “Daily Mail”. Mesa duket, ky seksion parashikon se sulmuesi do të kthehej në Monako, nëse skuadra e drejtuar nga Unai Emery do të zbriste në Ligue 2. Por, pasi fitoi ndaj Strasburg 5-2, fundjavën e kaluar, skuadra parisiene e ka vërtetuar vazhdimësinë e saj. Prandaj, Mbappé tashmë është bërë një lojtar i plotfuqishëm i PSG-së. Edhe pse, klubi i kryeqytetit do të duhet të paguajë verën e ardhshme 180 milionë eurot, për të cilat ka rënë dakord, një shifër që do ta kthejë atë në lojtarin e dytë më të shtrenjtë në historinë e futbollit.