Ronaldo ka 21 gola më shumë se Mesi

Sipas UEFA-s, Ronaldo ka shënuar 21 gola më shumë se Leo Messi në Champions, që kur portugezi u transferua në Madrid nga Manchester United, në vitin 2009. 101 golat me fanellën e Real Madridit dhe 116 golat në përgjithësi, në historinë e Ligës së Kampionëve, e bëjnë Cristiano Ronaldon “mbretin” e kompeticionit më të rëndësishëm europian për klube. Kuotën e 101 golave në Champions me Realin, Ronaldo e arriti pas dy finalizimeve ndaj PSG-së, në fitoren 3-1 të së mërkurës së kaluar në “Bernabeu”. “Që nga shtatori i viti 2009 në Champions, Cristiano Ronaldo ka shënuar 101 gola, ndërsa Leo Messi 80 gola”, ka shkruar faqja e UEFA-s në Twitter, në momentin kur Ronaldo kompletoi dopietën e tij kundër PSG-së. Këto 101 gola vetëm me fanellën e Real Madridit, duke mos llogaritur ato me Manchester United, portugezi i ka realizuar në 95 ndeshje, ndërsa 80 golat e tij, që nga viti 2009, Leo Messi i ka grumbulluar në 88 ndeshje.

Pavarësisht se ka jetuar sezonin e tij më të keq, që kur u bashkua me Real Madridin, Cristiano Ronaldo, në të vërtetë ka një rekord më të mirë golashënimi se Lionel Messi, këtë fushatë. Ish-sulmuesi i Manchester United ka gjetur formën e tij më të mirë në javët e fundit dhe e ka vënë PSG-në me “shpatulla pas murit” në 1/8 e parë finale të Ligës së Kampionëve, mesjavën e kaluar. Gjatë sezonit deri tani, Ronaldo ka luajtur 30 ndeshje, në të cilat ai ka shënuar 26 gola, duke pasur një mesatare prej rreth 0.86 golash për ndeshje. Kjo mesatare është më e mirë se e yllit të Barcelonës, kryegolashënuesit aktual në La Liga, edhe pse duhet të thuhet se argjentinasi ka luajtur nëntë ndeshje më shumë se rivali i tij. Në 38 ndeshje, këtë sezon, Messi e ka gjetur rrjetën në 27 raste. Kjo shkon deri në një mesatare prej rreth 0.71 golash për ndeshje. Luis Suarez kishte një magji të paduruar të tij në këtë sezon, megjithëse si Ronaldo, ai i ka gjetur golat në momentin më të favorshëm të fushatës. Uruguajani ka shënuar 19 gola në 24 ndeshje (0.55 gola për lojë). Ka mundësi që të vërtetohen të gjitha llojet e sugjerimeve se Ronaldo nuk ka gjasa të arrijë nivelin e mëparshëm të performancës, megjithatë, ai ka treguar se ende e di saktësisht se ku është goli. Në garën e brendshme në Spanjë, Messi ka një rekord prej 0.83 golash për ndeshje, ndërsa Ronaldo e ka këtë shifër 0.81.